Rubeľ prudko oslabil, môže za to Putinova kritika Západu

Ruská centrálna banka na devízových trhoch opäť zasahovala
Ruská centrálna banka zasahovala na devízových trhoch aj 3. októbra, kedy uskutočnila intervencie za 980,7 milióna dolárov. Foto: SITA/AP

MOSKVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Ruský rubeľ vo štvrtok prudko oslabil. Reagoval tak na prejav prezidenta Ruska Vladimira Putina, ktorý v úvode svojej správy o stave krajiny zopakoval ostrú kritiku Západu a obvinil ho z krízy na Ukrajine. Do 9:25 GMT rubeľ oproti doláru klesol o 0,6 percenta na 53,52 RUB/USD a o 0,3 percenta voči euru na 65,88 RUB/EUR.

Krátko predtým rubeľ rástol, keďže centrálna banka krajiny uviedla, že je pripravená brániť národnú menu. Centrálna banka zverejnila vyhlásenie, v ktorom uviedla, že výmenný kurz rubľa sa „výrazne odchýlil od základnej úrovne“.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—->TU.

Zároveň zopakovala svoju pripravenosť intervenovať na trhu. Banka okrem toho oznámila, že znížila úrokovú repo sadzbu pre svoje nové pôžičky komerčným bankám v zahraničných menách na úroveň sadzby na londýnskom medzibankovom trhu (LIBOR) plus 0,5 percenta z úrovne LIBOR plus 2 percentá.

Ruská centrálna banka obnovila intervencie na devízovom trhu tento týždeň a v pondelok predala devízy v hodnote 700 miliónov USD. Obchodníci uviedli, že banka v podobnom rozsahu intervenovala aj v stredu. Centrálna banka zverejňuje informácie o intervenciách dva dni po ich realizácii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin