Rúhání označil Trumpove sankcie za idiotské, Irán považuje dialóg s Washingtonom za nemožný

Hasan Rúhání, Donald Trump
Zľava: Iránsky prezident Hasan Rúhání a americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP - koláž WBN

NEW YORK 25. júna (WebNoviny.sk) – Iránsky veľvyslanec pri Organizácii Spojených národov (OSN) v pondelok varoval, že situácia v Perzskom zálive je „veľmi nebezpečná„.

Rozhovory s Washingtonom pritom podľa neho nie sú možné pre stupňujúce sa sankcie a zastrašovanie zo strany Spojených štátov. Americký veľvyslanec pri OSN, naopak, uviedol, že cieľom Trumpovej administratívy je návrat k rokovaniam s Teheránom.

Trump uvalil sankcie na duchovného vodcu

Vyjadreniam pred a po neverejnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), ktoré zvolali Spojené štáty, dominovali nedávne útoky na ropné tankery a zostrelenie amerického dronu.

Zasadnutie rady ponúklo ostro protikladné posudzovanie momentálnej situácie a konalo sa iba niekoľko hodín po tom, ako americký prezident Donald Trump podpísal nariadenie, ktorým uvalil finančné sankcie na iránskeho najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího.

Podľa šéfa Bieleho domu je Chameneí zodpovedný za nepriateľské konanie Iránu. „Tieto opatrenia predstavujú dôraznú a primeranú odpoveď na čoraz provokatívnejšie činy Iránu,“ vyhlásil Trump.

Medzi osobami, ktorých sa pondelkové opatrenia týkajú, sú aj poprední predstavitelia iránskej armády. Sankcie im blokujú prístup k akýmkoľvek finančným aktívam pod americkou jurisdikciou. Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton napriek tomu povedal, že rokovania sú stále možné a USA nechávajú Iránu „dvere otvorené„.

Rúhání sankcie označil za idiotské

Iránsky veľvyslanec pri OSN Madžíd Tacht Ravančí nazval nové americké sankcie ďalším znakom „nepriateľstva Spojených štátov“ voči iránskemu ľudu.

Trumpova administratíva by podľa neho mala uvoľniť napätie zastavením „avanturizmu jej armády“ v regióne, stiahnutím „vojnového loďstva“ a upustením od „ekonomickej vojny proti iránskemu ľudu„. Vylúčil pritom akékoľvek rokovania s Washingtonom.

Iránsky prezident Hasan Rúhání označil nové americké sankcie namierené proti najvyššiemu vodcovi islamskej republiky za „nehorázne a idiotské„. Rúhání reagoval v utorok v prejave v štátnej televízii.

Ako povedal, Biely dom je podľa neho „postihnutý mentálnou retardáciou„. Prezident tiež kritizoval Američanov za to, že chcú sankcionovať aj iránskeho ministra zahraničia Mohammada Džaváda Zarífa. „Chcete sankcionovať ministra zahraničia súčasne so žiadosťou o rokovania?“ pýtal sa podráždene Rúhání.

Varujú pred narastajúcim napätím

Zastupujúci veľvyslanec USA pri OSN Jonathan Cohen sa držal postoja Washingtonu, ktorý viní Irán z útokov na tankery a zostrelenia amerického dronu. Teherán útoky na tankery popiera a dron sa podľa neho nachádzal v iránskom vzdušnom priestore.

Cohen zopakoval, že politika Spojených štátov sa naďalej zameriava na ekonomické a diplomatické úsilie, ktoré má priviesť Irán späť k rokovaciemu stolu. „Irán musí pochopiť, že tieto útoky sú neprijateľné,“ povedal.

Bezpečnostná rada vydala vyhlásenie, v ktorom odsúdila útoky na ropné tankery a vyzvala všetky strany na maximálnu zdržanlivosť a prijatie opatrení a krokov na zníženie napätia.

Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia vydali samostatné vyhlásenie, v ktorom varovali pred vzrastajúcim napätím v Perzskom zálive, vyzvali na upokojenie situácie a dialóg a zopakovali svoju podporu jadrovej dohode s Iránom z roku 2015, od ktorej Washington minulý rok odstúpil.

K americkému naliehaniu na dialóg sa vyjadril aj ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia, ktorý poznamenal, že niektorí iránski predstavitelia nedávno uviedli, že nemôžu viesť dialóg s nožom na krku. „Aký dialóg, keď zavádzate vôbec najhoršie sankcie?,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpHasan RúháníJonathan Cohen
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov