Rúhání vyvíja tlak na Európu. Irán vraj obohatí toľko uránu, koľko bude chcieť

Hasan Rúhání
Iránsky prezident Hasan Rúhání. Foto: archívne, SITA/AP

Iránsky prezident Hasan Rúhání v stredu varoval európskych partnerov, že Teherán od nedele zvýši obohacovanie uránu na akékoľvek množstvo, ktoré bude chcieť.

Na Európu tak vyvíja tlak, aby ponúkla východisko z amerických sankcií, pod ktorými krajina trpí. Rúhání zároveň poradil Európe a Spojeným štátom, aby sa „vrátili k logike a rokovaciemu stolu„.

Prekročili povolené zásoby uránu

Vyjadrenia iránskeho prezidenta prichádzajú v čase pretrvávajúceho napätia medzi Iránom a Spojenými štátmi po minuloročnom odstúpení Washingtonu od jadrovej dohody z roku 2015. A tiež po útokoch na ropné tankery v Perzskom zálive, z ktorých USA obviňujú Irán.

Iránske úrady v pondelok priznali, že Irán prekročil povolené zásoby v objeme 300 kilogramov obohateného uránu, ktoré krajine stanovuje jadrová dohoda so svetovými mocnosťami. Prekročenie limitov potvrdila aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

Množstvo potrebné na výrobu jadrovej bomby

Narastajúce zásoby a vyššie obohacovanie uránu môže skrátiť odhadovaný rok, ktorý Irán potrebuje na vyprodukovanie potrebného množstva materiálu na výrobu jadrovej bomby. Irán takéto ambície odmieta, avšak cieľom jadrovej dohody je tomu predísť.

Tá momentálne výmenou za ekonomické stimuly zakazuje Iránu obohacovať urán nad úroveň 3,67 percenta. To je dostatočné pre potreby jadrových elektrární, avšak hlboko pod 90 percent potrebných na výrobu jadrovej zbrane.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hasan Rúhání