Rumuni protestujú proti ťažbe v bani, kde sa využíva kyanid

Protesty proti ťažbe v bani, kde sa využíva kyanid
Kanadská ťažobná spoločnosť má podporu rumunského parlamentu, protestujú proti nej tisícky Rumunov. Foto: SITA/AP

BUKUREŠŤ 9. septembra (WEBNOVINY) – Rumunské mestá v nedeľu opäť zaplnili tisíce demonštrantov, ktorí sa už ôsmy deň po sebe snažia zastaviť projekt najväčšej povrchovej bane na zlato v Európe.

K úradu vlády v Bukurešti prišlo pešo alebo na bicykli okolo 8000 ľudí vyzývajúcich na záchranu dediny Rosia Montana v Transylvánii, kde chce kanadská spoločnosť Gabriel Resources získavať zlato pomocou technológie využívajúcej tony kyanidu.

Odporcovia tiež vyzývali na odstúpenie premiéra Victora Pontu, keďže jeho vláda v auguste prijala dokument priznávajúci projektu štatút národného záujmu.

Podľa údajov polície sa 6000 demonštrantov zišlo aj v transylvánskom Kluži a okolo 900 v Brašove na území Sedmohradska. Menšie protesty hlásili aj z niekoľkých ďalších rumunských miest.

Obrazom: Rumuni protestujú proti kanadskej spoločnosti

Kanadská firma získala v Rumunsku osvedčenie na ťažbu zlata ešte v roku 1999, doteraz však čaká na rozhodujúce povolenie od ministerstva životného prostredia. Firma sľubuje dodržanie všetkých environmentálnych noriem ako aj vytváranie pracovných miest a iné výhody, baňa si však vyžiada zničenie štyroch kopcov a presídlenie niekoľkých stoviek rodín. Podľa odporcov ťažba pomocou kyanidu predstavuje časovanú ekologickú bombu a ohrozí tiež miestne pamiatky po Rimanoch.

Kontroverzné vyhlásenia premiéra

Rumunský premiér Victor Ponta v pondelok uviedol, že kontroverzný návrh zákona dláždiaci cestu projektu najväčšej povrchovej bane na zlato v Európe parlament neschváli. Jeho slová prichádzajú deň po tom, ako do ulíc rumunských miest už ôsmy deň po sebe vyšli tisíce demonštrantov. Tí vyzývali na záchranu dediny Rosia Montana v Transylvánii, kde chce kanadská spoločnosť Gabriel Resources získavať zlato pomocou technológie využívajúcej tony kyanidu.

Odporcovia tiež vyzývali na odstúpenie premiéra Victora Pontu, keďže jeho vláda v auguste navrhla zákon priznávajúci projektu štatút národného záujmu a uľahčujúci vyvlastnenie majetku ľudí. „Väčšina poslancov je proti návrhu zákona takže bude odmietnutý,“ povedal Ponta novinárom. Za rozhodujúce sa však považuje povolenie od ministerstva životného prostredia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Victor Ponta