Rumunská prokuratúra chce stíhať štyroch bývalých ministrov

Putá, zločinec, zlodej, násilie
Foto: shutterstock.com

Bukurešť 24. mája (WebNoviny.sk) – Rumunská prokuratúra pre boj proti organizovanému zločinu (DIICOT) požiadala v utorok generálnu prokuratúru v Bukurešti, aby sa obrátila na prezidenta Klausa Iohannisa so žiadosťou o povolenie trestného stíhania štyroch exministrov krajiny.

Bývalí členovia rumunskej vlády mali totiž podľa vyšetrovateľov spôsobiť štátu škody vo výške viac ako pol miliardy dolárov v súvislosti s privatizáciou rafinérie Petromidia z roku 2000. Informácie priniesla dnes tlačová agentúra MTI.

Niekdajší šéfovia rezortov financií a hospodárstva, Mihai Tanasescu a Dan Ioan Popescu, boli v čase prijatia jedného z kontroverzne vnímaných vládnych rozhodnutí v roku 2003 členmi kabinetu vtedajšieho premiéra Adriana Nastaseho.

Ďalší bývalí ministri financií Gheorghe Pogea, ktorý riadil tento rezort v období od decembra 2008 do decembra 2009, ako aj Sebastian Vladescu, ktorý bol vo funkcii od decembra 2009 do októbra 2010, nepodnikli podľa vyšetrovateľov nevyhnutné kroky na nápravu už skôr realizovaných nekalých transakcií.

Prokuratúra podozrieva štvoricu z vytvorenia kriminálneho zoskupenia, zneužitia právomocí verejného činiteľa a defraudácie.

Vyšetrovanie bývalých ministrov je však v Rumunsku možné iba so súhlasom hlavy štátu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom