Rumunsko nebude skákať, ako európski lídri pískajú

Antonescu
Rumunský dočasný prezident Crin Antonescu. Foto: SITA, AP

BUKUREŠŤ 13. júla (WEBNOVINY) – Rumunský dočasný prezident Crin Antonescu v piatok nepriamo protestoval proti kritike európskych lídrov, ktorým sa nepáči súčasný vnútropolitický vývoj v krajine.

„Ako rumunský prezident, hoci aj dočasný prezident, neprijímam rozkazy… od nikoho iného ako je parlament a rumunský ľud,“ vyhlásil Antonescu.

Reagoval tým na závery štvrtkového rokovania v Bruseli medzi premiérom Victorom Pontom a predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom.

Ten šéfovi rumunskej exekutívy údajne odovzdal zoznam konkrétnych požiadaviek a „domácich úloh“, ktoré musí splniť. Ponta už avizoval, že kritikou EÚ sa bude zaoberať.

Kauza sa týka odvolávania prezidenta Traiana Basesca, ktorého zbavili právomocí presne pred týždňom ale aj okresaním právomocí ústavného súdu. Dočasnou hlavou Rumunska je teraz predseda parlamentu Antonescu. O prípadnom Basescovom odvolaní sa však rozhodne až v referende naplánovanom na 29. júla. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky si jeho odchod z čela štátu želá asi 64 percent Rumunov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom