Rumunský premiér Ponta prekvapivo prehral prezidentské voľby

Ponta
Rumunský premiér a kandidát na prezidenta Victor Ponta počas tlačovej konferencie pred voľbami. Bukurešť, Rumunsko, 2. novembra 2014. Foto: SITA/AP

BUKUREŠŤ 17. novembra (WEBNOVINY) – Rumunský premiér Victor Ponta v nedeľu prekvapivo prehral druhé kolo prezidentských volieb. Ich víťazom sa stal jeho protikandidát Klaus Iohannis, ktorý pôsobí ako starosta transylvánskeho mesta Sibiu.

Ponta už porážku oficiálne priznal a zagratuloval svojmu súperovi. Z čela rumunskej vlády však napriek tomu odmieta odstúpiť. Do ulíc rumunských miest vrátane metropoly Bukurešť v reakcii na výsledky volieb vyšli tisícky ľudí, ktorí požadovali okamžitú Pontovu rezignáciu.

Iohannis v druhom kole získal 54,5 percenta hlasov oproti zisku 45,5 percenta pre Pontu. Účasť na voľbách dosiahla viac ako 64 percent, čo je najviac od volieb z roku 1996. Prvé kolo pritom so ziskom viac ako 40 percent vyhral Ponta a Iohannis za ním zaostal až o desať percent. Iohannisa vymenujú za nového prezidenta už v decembri.

Bývalý prokurátor Ponta je rumunským premiérom od roku 2012 a jeho ľavicová koalícia má väčšinu v parlamente. Jeho pôsobenie na čele 20-miliónovej krajiny poznamenali ostré spory s dosluhujúcim prezidentom Traianom Basescom, ktorý musel pred dvoma rokmi čeliť referendu o predčasnom ukončení mandátu.

Pontova vláda sa aj preto dostala pod paľbu kritiky zo strany EÚ. Rumunsko sa navyše borí s hospodárskymi problémami a zaostalosťou najmä na vidieku, veľkým problémom je aj korupcia. Prezidentská funkcia je však iba ceremoniálna a dominantné právomoci má premiér. Mandát hlavy štátu v Rumunsku je päť rokov a ústava umožňuje jedno znovuzvolenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Klaus IohannisVictor Ponta