Rumunský premiér rezignoval zo svojej funkcie, po konflikte odchádza so vztýčenou hlavou

Mihai Tudose
Rumunský premiér Mihai Tudose odstúpil zo svojej funkcie. Foto: archívne, SITA/AP

BUKUREŠŤ 15. januára (WebNoviny.sk) – Mihai Tudose v pondelok rezignoval z funkcie rumunského premiéra.

Rozhodol sa tak krátko po tom, ako ho k odstúpeniu vyzvalo po päť hodín trvajúcom búrlivom rokovaní vedenie jeho Sociálnodemokartickej strany (PSD).

Čelil by hlasovaniu o vyslovení nedôvery

Ak by neodstúpil sám, čelila by jeho vláda hlasovaniu o vyslovení nedôvery v parlamente. Tudose novinárom v Bukurešti povedal, že odchádza z funkcie „so vztýčenou hlavou“ a svoju kanceláriu vyprace ešte v priebehu pondelku večera.

Dôvodom, prečo sa strana postavila proti Tudosemu, bol konflikt medzi ním a predsedom PSD Liviom Dragneom. Ten premiérom nemôže byť, keďže čelí obvineniu z údajných volebných podvodov, no – podobne ako Jaroslaw Kaczynski v Poľsku – je aj bez formálnej funkcie tou hlavnou osobou, ktorá hýbe dianím v krajine.

Kauza okolo ministerky vnútra

Dragnea najskôr namiesto seba nominoval do funkcie premiéra Sorina Grindeana, s ktorým sa ale pred pol rokom nepohodol a Grindeanovej vláde následne v júni vyslovil parlament nedôveru.

Konflikt medzi Dragneom a Tudosem sa týkal najmä kauzy okolo ministerky vnútra Carmen Dan, ktorú Tudose minulý týždeň obvinil z klamstva a vyzval ju, aby odstúpila. Ministerka odmietla a predseda PSD Dragnea sa postavil na jej stranu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslaw Kaczynski