Rušenie vlakových spojov je vraj nesystémové

Vlak
Foto: SITA/Michal Burza

BANSKÁ BYSTRICA 18. januára (WEBNOVINY) – Rušenie osobnej železničnej dopravy na niektorých tratiach, ktoré podľa železničiarskych odborov plánuje štátna Železničná spoločnosť Slovensko (ŽSSK), považuje banskobystrický župan Vladimír Maňka za nesystémový krok, ktorý ohrozí dopravnú obslužnosť a bude mať negatívny dopad na zamestnanosť.

„Štát sa takto zbaví zodpovednosti a finančne ešte viac zaťaží obyvateľov jednotlivých regiónov,“ uviedol Maňka s tým, že je neseriózne, aby samosprávne kraje, trpiace nedostatkom prostriedkov, museli vykrývať straty, za ktoré je zodpovedný štát. Podľa Maňku Európska únia preferuje posilňovanie železničnej dopravy a minister dopravy Ján Figeľ to ešte ako eurokomisár podporoval. „Predsedovia samosprávnych krajov ešte v minulom roku požiadali ministra Figeľa o stretnutie ohľadne problematiky dopravy a čakajú na termín,“ dodal Maňka.

Podľa železničných odborárov plánuje ŽSSK zrušiť alebo obmedziť osobnú dopravu na 30 tratiach. V Banskobystrickom kraji ide o trate Plešivec – Muráň, Plešivec – Jesenské, Fiľakovo – Fiľakovo-hranica, Brezno – Červená Skala, Brezno – Tisovec, Červená Skala – Hnilec. Náhradou za zrušené vlakové spoje by mohlo byť posilnenie prímestskej autobusovej dopravy zvýšením počtu spojov na súbežných linkách, prípadne zavedenie nových autobusových liniek. To by si však u autobusových dopravcov musel objednať samosprávny kraj, ktorý má prímestskú autobusovú dopravu na rozdiel od regionálnej železničnej dopravy v kompetencii, a za výkony vo verejnom záujme im aj zaplatiť. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) by v takom prípade podľa jeho hovorcu Petra Hajnalu požadoval kompenzácie od štátu.

„Rozpočet je uzavretý a peniaze navyše nie sú,“ uviedol pre agentúru SITA Hajnala. Župan Maňka už v minulosti upozorňoval na to, že regionálnu autobusovú aj železničnú osobnú dopravu by mal mať v kompetencii jeden subjekt – buď župa alebo štát. Bola by potom lepšie koordinovaná.

Mestá a obce hornej Nitry odmietajú rušenie

Združenie miest a obcí hornej Nitry protestuje proti rušeniu vlakov. Na pondelňajšom zasadnutí rozhodlo, že predstavenstvu Železničnej spoločnosti Slovensko, vyššiemu územnému celku i vláde zašle verejnú výzvu. „Takéto úvahy považujeme za absolútne neprijateľné a nekorektné voči obyvateľom hornej Nitry,“ uvádza sa vo výzve. Železnice plánujú zrušiť spoj medzi Prievidzou a Hornou Štubňou.

Podľa združenie dôjde pre rušenie železničných spojov k útlmu cestovného ruchu. Zároveň vzrastú aj problémy s dopravou „Pripravované návrhy spôsobia po realizácií veľký zásah do dopravy v regióne hornej Nitry, ktorý sám o sebe má obrovský problém v cestnej infraštruktúre. Upozorňujeme, že navrhované opatrenie prehĺbi problém občanov pri ceste za prácou alebo do školy, obmedzí im dostupnosť ostatných regiónov Slovenska a mnohým spoluobčanom zlikviduje jediné možnosti zamestnania sa v regióne,“ uvádzajú predstavitelia Združenia miest a obcí hornej Nitry.

Združenie zároveň upozorňuje, že pripravované rušenie spojov je v rozpore s programovým vyhlásením vlády. „Vyzývame Vládu Slovenskej republiky aby zabránila Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. zbavovania sa zodpovednosti, ktorú má voči štátu a jeho občanom za dopravnú obslužnosť územia a neskrývala sa za ozdravné kroky, ktoré by mali zabezpečiť ekonomiku spoločnosti,“ uvádza sa vo výzve, ktorú podpísali primátori Bojníc, Novák, Handlovej a taktiež starostovia niektorých obcí hornej Nitry.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľVladimír Maňka