Rusi chcú overiť, či boli Američania naozaj na Mesiaci

Mesiac
Foto: ilustračné, Thinkstock

MOSKVA 24. novembra (WebNoviny.sk) – Úlohou plánovaného pristátia ľudskej posádky na Mesiaci, ktoré avizuje do budúcnosti ruská vesmírna agentúra Roskosmos, bude zistiť, či bolo pristátie Američanov na Mesiaci v roku 1969 skutočné, alebo fingované. Vyhlásil to šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin, ktorý je zároveň vicepremiérom ruskej vlády pre zbrojný program a vesmírny výskum.

Rogozin to povedal v odpovedi na otázku novinárky, či považuje misiu Apollo 11 amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) na Mesiac z júla 1969 za reálnu udalosť. „Dali sme si za cieľ poletieť tam a zistiť, či tam (Američania na mesiaci – pozn. SITA) boli, alebo nie,“ vyhlásil Rogozin.

Podľa agentúry Associated Press (AP) sa Rogozin pri tomto výroku usmieval, čo by mohlo naznačovať, že ho nemyslí úplne vážne. Na druhej strane však treba brať podľa AP do úvahy aj to, že v Rusku sú konšpiračné teórie o údajne fingovanom pristátí Američanov na Mesiaci veľmi populárne, a často ich priživujú svojimi výrokmi aj najvyšší predstavitelia v štáte.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij Rogozin
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír