Rusi dostanú sýrske chemické zbrane, sľúbil al-Asad

Syria raketa
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 12. septembra (WEBNOVINY) – Sýrsky prezident Baššár al-Asad vo štvrtok definitívne potvrdil, že jeho armáda poskytne Rusku svoje chemické zbrane v súlade s plánom, ktorý pred časom navrhol Kremeľ.

Urobil tak v rozhovore pre ruskú spravodajskú stanicu Rossija 24. „Sýria kvôli Rusku odovzdáva chemické zbrane pod medzinárodnú kontrolu,“ vyhlásil. „Americké vyhrážky toto rozhodnutie neovplyvnili,“ vysvetlil al-Asad.

Ruský prezident Vladimir Putin je presvedčený, že za nedávnym chemickým útokom pri Damasku, ktorý Západ pripisuje režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, v skutočnosti stoja protivládni povstalci.

Vo svojom stanovisku, ktoré v stredu zverejnil americký denník The New York Times (NYT), tiež opakovane varuje pred zahraničnou intervenciou v Sýrii bez mandátu OSN.

Sýria žiada o pričlenenie k Dohovoru o chemických zbraniach

Sýria už zaslala Organizácii Spojených národov žiadosť o pričlenenie k Dohovoru o chemických zbraniach. Vo štvrtok o tom informoval hovorca OSN Farhan Haq, podľa ktorého vstupný proces trvá určitý čas. Sýria podľa neho predložila OSN sériu potrebných dokumentov, ktoré sú teraz v štádiu prekladu. Ako prvý krok musí Damask súhlasiť s podmienkami dohovoru, pričom pristúpenie novej krajiny by mali ratifikovať ostatní signatári.

Sýria oznámila svoj záujem pristúpiť k zmluve o zákaze chemických zbraní z roku 1993 tento týždeň v utorok. Minister zahraničia Walíd vyhlásil, že Sýria je pripravená poskytnúť informácie o svojich chemických zbraniach ako aj zastaviť ich výrobu. Jeho vyhlásenie prišlo deň potom, ako Rusko navrhlo, aby Damask umiestnil svoj chemický arzenál pod medzinárodný dohľad a následne ho zničil. Moskva chcela svojím návrhom zabrániť prípadnému vojenskému zásahu zo strany USA, ktorý presadzuje prezident Barack Obama ako reakciu na chemický útok pripisovaný sýrskemu vládnemu režimu.

Putin sa bál o svetový poriadok

Vladimir Putin
Foto: SITA/AP

Zásah presadzovaný americkým náprotivkom Barackom Obamom by totiž podľa neho mohol spôsobiť rozšírenie sýrskeho konfliktu na iné krajiny či dokonca narušiť terajší svetový poriadok.

Článok označovaný Putinom za príležitosť „prihovoriť sa priamo Američanom a ich politickému vedeniu“ vyšiel krátko pred rokovaním ministrov zahraničných vecí Spojených štátov a Ruska o návrhu Moskvy, podľa ktorého by sa mala Sýria vzdať svojho chemického arzenálu a vyhnúť sa tak intervencii.

„Nikto nepochybuje o tom, že v Sýrii bol použitý jedovatý plyn. No sú všetky dôvody domnievať sa, že ho nepoužila sýrska armáda, ale opozičné sily, aby vyprovokovali intervenciu ich mocných zahraničných patrónov,“ píše ruský prezident.

Obrazom: Masaker v Sýrii, jedovatý plyn zabíjal aj deti

(* zábery nevhodné pre citlivé povahy)

Rezolúciu pripravili viaceré krajiny

Syria
Foto: SITA/AP

Americké spravodajské služby koncom augusta zverejnili dokument, podľa ktorého chemické zbrane pri Damasku použili „s vysokou istotou“ al-Asadove sily.

Útok z 21. augusta si údajne vyžiadal vyše 1400 mŕtvych vrátane niekoľkých stoviek detí. Obama chce na masakru odpovedať vojenským zásahom, príslušné hlasovanie Kongresu však odložil, keďže chce dať podľa vlastných slov šancu najnovšiemu plánu z dielne Ruska.

Bezpečnostná rada OSN začala medzitým pripravovať rezolúciu, na základe ktorých by mala Sýria odovzdať svoj chemický arzenál. Rusko pritom naznačuje, že akúkoľvek rezolúciu obviňujúcu al-Asadov režim z augustového útoku bude vetovať.

Putin vo svojom stanovisku varuje, že prípadný zásah proti Damasku bez mandátu OSN by mal za následok „ďalšie nevinné obete“ rozšírenie konfliktu „ďaleko za hranice Sýrie“. Ruský líder sa navyše obáva „obchádzania OSN vplyvnými krajinami“ a „narušenia rovnováhy celého systému medzinárodného práva a poriadku“.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan pochybuje o tom, že ruský návrh docieli, aby Sýria zlikvidovala svoje chemické zbrane. Podľa Erdogana Sýrii nemožno dôverovať, pretože sýrska vláda to prisľúbila iba v snahe odvrátiť medzinárodnú intervenciu. Turecký premiér povedal, že režim prezidenta Baššára al-Asada „porušil všetky svoje sľuby s cieľom získať viac času na masakrovanie ľudí, a bude v tom pokračovať.“ Zdôraznil, že Turecko neverí sýrskej vláde v otázke chemických zbraní a ani jej nedôveruje.

Povstalci ruský návrh odmietli

Syria
Foto: SITA/AP

Povstalecká Slobodná sýrska armáda kategoricky odmietla ruský návrh na umiestnenie sýrskych chemických zbraní pod medzinárodnú kontrolu a vyzvala, aby boli predstavitelia režimu postavení pred spravodlivosť.

Veliteľ povstalcov generál Salím Idriss uviedol, že svetové mocnosti by sa nemali uspokojiť len s odstránením chemických zbraní, ktoré sú nástrojom zločinu, ale mali by súdiť páchateľov zločinu pred Medzinárodným trestným súdom.

Hlavné opozičné zoskupenie Sýrska národná koalícia rovnako spochybnila iniciatívu a označila ju za „politický manéver“, ktorého cieľom je získať čas pre režim prezidenta Baššára al-Asada. Podľa ich údajov je ruská iniciatíva neakceptovateľná, pokiaľ nevyzýva na „vyvodenie zodpovednosti za zločiny proti sýrskemu ľudu“.

Podľa opozície by akékoľvek opatrenia mali byť prijaté na základe kapitoly VII Charty OSN, ktorá umožňuje nasadenie vojenských síl. Pokiaľ totiž „odpoveď medzinárodného spoločenstva nebude účinná a efektívna, Irán, Severná Kórea a milície Hizballáhu to budú považovať za zelenú pre výrobu a použitie chemických zbraní,“ uvádza sa v stanovisku koalície.

Správa OSN o Sýrii bude známa v pondelok

Laurent Fabius
Foto: SITA/AP

Francúzsky minister zahraničia Laurent Fabius informoval, že správa inšpektorov Organizácie Spojených národov, ktorí vyšetrujú údajný chemický útok v Sýrii, bude pravdepodobne zverejnená v pondelok.

Podľa jeho slov sa v nej bude konštatovať, že „k chemickej masakre došlo“. Určite však bude naznačovať tiež pôvod útoku, povedal Fabius vo štvrtok pre francúzsky rozhlas.

Inšpektori opustili Sýriu 31. augusta po tom, čo odobrali vzorky z miest údajného chemického útoku na predmestí Damasku. Spojené štáty a ich spojenci tvrdia, že útok uskutočnili sily režimy, Rusko, spojenec Sýrie, zas obviňuje z neho povstalcov.

„Len režim mal zásoby (chemických zbraní), odpaľovacie zariadenia a záujem spraviť to, takže z toho môžeme vyvodiť závery,“ uviedol Fabius. Zároveň odmietol verziu ruského prezidenta Vladimira Putina. „Nie je to pravda. (Putin) hrá svoju hru,“ skonštatoval francúzsky šéf diplomacie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaBaššár al-AsadRecep Tayyip ErdoganTayyip ErdoganVladimir Putin