Rusi majú agresívne zámery, preverujú nezávislosť Pobaltia

Rusi zahájili veľkolepé oslavy konca 2. svetovej vojny
Rusko si formálny koniec vojny na rozdiel od zvyšku Európy pripomína 9. mája. Na oslavách 70. výročia porážky nacizmu sa v Moskve zúčastní takmer 30 zahraničných lídrov. Moskva, 9. máj, 2015. Foto: SITA/AP

MOSKVA 2. júla (WEBNOVINY) – Rusko chce preveriť rozhodnutie sovietskych orgánov zo septembra 1991 o uznaní nezávislosti Estónska, Lotyšska a Litvy. Dvaja poslanci dolnej komory ruského parlamentu (Štátnej dumy) tvrdia, že Štátna rada ZSSR vytvorená vtedajším sovietskym prezidentom Michailom Gorbačovom nebola oprávnená takéto rozhodnutie prijať.

Podľa ruskej generálnej prokuratúry žiadosť nemá zmysel. Hovorkyňa prokuratúry Marina Gridnevová povedala, že generálna prokuratúra je povinná zaoberať sa každým podnetom poslancov, avšak táto žiadosť nemá „žiadne právne vyhliadky“ na úspech.

Žiadosť poslancov vyvolala znepokojenie vo všetkých troch pobaltských štátoch, ktoré sú v súčasnosti členmi NATO a Európskej únie. Pokus ruských zákonodarcov tam totiž pokladajú za dôkaz o agresívnych zámeroch Moskvy v Pobaltí.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom