Rusi majú novú ústavu, Krym a Sevastopoľ už patrí im

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rusko
Rusko oficiálne zverejnilo novú verziu ústavy, v ktorej na zozname federálnych subjektov krajiny figurujú Krym a Sevastopoľ. Foto: SITA, AP

MOSKVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Rusko v piatok oficiálne zverejnilo novú verziu ústavy, v ktorej na zozname federálnych subjektov krajiny figurujú Krym a Sevastopoľ pričlenené v marci na základe sporného referenda.

Podľa portálu ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti sa nové znenie objavilo na príslušných internetových stránkach necelý mesiac po tom, ako zmluvu o pripojení ukrajinských území ratifikovali ruský parlament a prezident Vladimir Putin.

RIA Novosti zároveň informuje o prijatí novej ústavy na Kryme, ktorú v piatok odhlasoval tamojší parlament. Podľa informácií ruských médií by mala byť odštiepenecká republika po novom definovaná ako neoddeliteľná súčasť Ruskej federácie.

Chruščov daroval Krym Ukrajine

Krym historicky patril k Rusku, v roku 1954 ho však vtedajší sovietsky líder Nikita Chruščov daroval Ukrajine. Miestny prístav v Sevastopoli je stále domovom ruskej čiernomorskej flotily. Takmer 60 percent z jeho 2,5 milióna obyvateľov tvoria etnickí Rusi, ktorých ohrozením Moskva argumentovala svoju potrebu vstúpiť do diania na polostrove.

Viac o postupnom podmaňovaní si Krymu Rusmi a napätí na Ukrajine si prečítate v chronológii

—>TU.

Ten od konca februára a po zosadení proruskej vlády v Kyjeve postupne obsadili tisíce neoznačených, po rusky hovoriacich vojakov. V následnom referende obyvatelia jednoznačne rozhodli o pričlenení k Rusku. Krym a Sevastopoľ, mesto so špeciálnym postavením, sa tak stali 84. a 85. federálnym subjektom Ruskej federácie, čo svojím marcovým podpisom potvrdil ruský prezident Vladimir Putin.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Nemecký maloobchodný predajca Metro dočasne zatvorí svoje predajne v krymskej oblasti, ktorá je v súčasnosti pod ruskou kontrolou. Spoločnosť o tom informovala vo štvrtok. Metro má v oblasti predajne v mestách Sevastopol a Simferopol.

„Dve krymské predajne zatvoríme z interných dôvodov. Znovu ich plánujeme otvoriť na budúci týždeň,“ uviedla Olesya Olenytska, hovorkyňa spoločnosti Metro na Ukrajine. Spoločnosť odmietla uviesť detaily súvisiace s odstávkou predajní. Analytici však predpokladajú, že ich zatvorenie spoločnosť využije na to, aby prispôsobila ich fungovanie na ruské regulačné pravidlá.

Putin krym ukrajina
Foto: SITA/AP

Jaceňuk ponúkol východu posilnenie právomocí

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v piatok prisľúbil prenesenie viacerých právomocí na jednotlivé ukrajinské regionálne vlády v snahe vziať vietor z plachiet proruským separatistom nespokojných s novou vládou v Kyjeve.

Premiér preto aj vycestoval do východnej časti krajiny vrátane Donecka, kde sa povstalci snažia o vyhlásenie vlastného štátu a v tomto záujme obsadili vládne budovy.

Podľa spojenca expremiérky Julije Tymošenkovej by ústavné zmeny mohli posilniť právomoci v oblasti daní a návratu financií zo štátneho rozpočtu. Podotkol však, že podmienkou rokovaní na túto tému je odloženie zbraní.

Obrazom: Na východe Ukrajiny vyčíňajú proruskí aktivisti, obsadili vládne budovy

Minister vnútra Arsen Avakov ešte v stredu vyjadril nádej, že situácia sa tam upokojí v priebehu 48 hodín. Zároveň dal proruským povstalcom ultimátum a pohrozil im použitím sily. Ukrajinské bezpečnostné sily medzitým úspešne zasiahli proti okupantom v Charkove, čo Avakov označil za „protiteroristickú operáciu“.

Separatisti v Donecku v pondelok vyhlásili vlastnú „ľudovú republiku“ a referendum o nezávislosti chcú vypísať na 11. mája.

Únia navrhuje vyslanie súdnej a policajnej misie na Ukrajinu

Británia, Švédsko a Poľsko navrhujú, aby Európska únia vyslala na Ukrajinu súdnych a policajných expertov, ktorí by mali pomôcť stabilizovať túto krajinu. Podľa dokumentov, ktoré získala agentúra Reuters, by misia EÚ mala za úlohu reformu právneho a policajného systému na Ukrajine.

„Obnovenie dôvery v právny štát je základom budúcej stability,“ píše sa v dokumente. Z dokumentu vyplýva, že nová misia by bola civilná, no svoju prácu by koordinovala s NATO s cieľom zlepšiť bezpečnostnú situáciu na Ukrajine. Transparentný súdny systém je dôležitý aj z hľadiska priblíženia s Ukrajiny k Európskej únii.

Británia, Nemecko a Poľsko by chceli, aby poradná misia EÚ začala svoju činnosť už v júni. Návrh na zriadenie misie by muselo podporiť všetkých 28 členských štátov Európskej únie. Nemecko sa už napríklad vyjadrilo, že návrh podporuje, Írsko a Španielsko by zas uprednostňovali vyslanie monitorovacej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Ministri zahraničia EÚ budú o novom pláne rokovať v pondelok. Tento krok však pravdepodobne rozhnevá Rusko, ktoré opakovane obvinilo Západ zo zasahovania do záležitostí Ukrajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Arsenij JaceňukVladimir Putin