Najkrajšie momenty zo štvrťfinále MS v hokeji
1
Jevgenij Malkin z Ruska (vpravo) strieľa gól brankárovi Švédska Jhonasovi Enrothovi počas zápasu štvrťfinále na svetovom šampionáte v hokeji. Ostrava, 14. máj 2015. Foto: SITA/AP
14. 05. 2015 21:38 Hokej od SITASITA Diskusia

Rusi nedovolili Švédom obrat, rozhodli v napínavom závere

OSTRAVA 14. mája (WEBNOVINY) – Po Američanoch a Kanaďanoch aj reprezentanti Ruska postúpili do semifinále 79. majstrovstiev sveta v hokeji v Česku. Vo štvrtkovom podvečernom súboji v Ostrave úradujúci majstri sveta Rusi zdolali Švédov 5:3 (2:0, 1:1, 2:2).

V zaujímavo sa vyvíjajúcom súboji v ČEZ Aréne viedli Rusi na začiatku druhej tretiny už 3:0, ale päť minút pred naplnením 60. minúty Švédi vyrovnali na 3:3.

Ruská odpoveď však prišla takmer vzápätí, keď Jevgenij Malkin opäť poslal mierneho favorita do vedenia. Útočník Pittsburghu Malkin bol ústrednou postavou Rusov v zápase s bilanciou 2 góly a 2 asistencie.

Súpermi Rusov v semifinále budú v sobotu 16. mája Američania. Ruskí hokejisti majú šancu získať tretíkrát zlaté medaily z MS za ostatné štyri roky, vlani bronzoví Švédi zostanú po dvoch rokoch bez medaily.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo štvrťfinále MS v hokeji

Štvrťfinále (Ostrava):
Švédsko – Rusko 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)

– Rusko postúpilo do semifinále

Góly: 32. Klingberg (Lander), 44. Lander (Ekman-Larsson, Klingberg), 55. Eriksson (Lander, Ekholm) – 11. Moziakin (Malkin, Tarasenko), 17. Širokov (Tichonov, Tarasenko), 21. Malkin (Kuľomin, Belov), 56. Malkin (Moziakin), 59. Tarasenko (Malkin)

Vylúčení: 8:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Wehrli (Švaj.), Šindler (ČR) – Lederer (obaja ČR), Carnathan (USA), 7248 divákov

Švédsko: Enroth (23. Nilsson) – Klefbom, Ekman-Larsson, Ekholm, Klingberg, Rahimi, Granberg, Ahnelöv – Lander, Eriksson, Forsberg – Möller, Sjögren, Lindström – Rask, Lindholm, Ericsson – Lundqvist Josefsson, Hjalmarsson – Danielsson

Rusko: Bobrovskij – Belov, Jakovlev, Antipin, Kulikov, Mironov, Čudinov,- Šipačov, Dadonov, Panarin – Kuľomin, Malkin, Moziakin – Tarasenko, Kovaľčuk, Anisimov – Širokov, Plotnikov, Tichonov

Rusi využili presilovku o dvoch hráčov

V 11. minúte išiel za podrazenie na trestnú lavicu švédsky útočnik Lindholm a keďže už predtým mali severania priveľký počet hráčov na ľade, Rusom sa naskytla presilovka piatoch proti trom. Ich trest prišiel po 21 sekundách.

Malkin našiel Moziakina a kanonier Rusov piatym gólom na šampionáte s pomocou žrde otvoril skóre – 1:0. Druhý gól aktívnejších Rusov prišiel na začiatku 17. min, ale dorážku Širokova musel potvrdiť ešte videorozhodca.

Z druhej tretiny uplynulo iba 48 sekúnd a ruská útočná ikona Malkin nekompromisne prestrelil Enrotha – 3:0. Švédi vyzerali chvíľu na uterák, no pozbierali sa. V bránke Enrotha vystriedal Nilsson a v útoku pridali „tri korunky“ na dôraze.

Švédi dotiahli, zradila ich však korčuľa

V 29. minúte síce Nilssonovi pomohla po strele Plotnikova horná žrď, potom však prišlo vylúčenie Dadonova za hákovanie a konečne aj švédska gólová radosť. Obranca Klingberg si v 32. minúte nakorčuľoval od modrej ku kruhom a švihol pukom pod hornú žrď – 1:3.

Zvýšená švédska snaha bola odmenená druhým gólom v 44. minúte. Len dve sekundy po skončení švédskej presilovky strelil kontaktný gól Lander – 2:3. V 49. minúte mohlo byť vyrovnané, ale tečovaná strela Raska sa len odrazila od pravej žrde ruskej bránky späť na ľadovú plochu. Švédi sa napokon dočkali vyrovnávajúceho gólu v 55. minúte, keď Eriksson umne tečoval Landerovu polostrelu medzi betóny Bobrovského – 3:3.

Ruská odpoveď prišla prakticky z protiútoku, keď Malkin aj s nechcenou pomocou korčule obrancu Ekmana-Larssona opäť poslal úradujúcich šampiónov do vedenia – 4:3. Švédi sa v záverečnom vabanku pri hre bez brankára dopustili chyby a v čase 58:13 Tarasenko gólom do prázdnej bránky spečatil na konečných 5:3 pre Rusov.

Sergej Bobrovskij (brankár Ruska): „Bol to veľmi náročný zápas so šťastným koncom pre nás. Presvedčili sme sa, že treba hrať 60 minút, lebo Švédi sú veľmi silní. Nemohli sme si myslieť, že v zápase play-off ich zdoláme 10:0. Samozrejme, bolo to najdôležitejšie víťazstvo pre nás na celom turnaji a uvidíme, ako to pôjde ďalej. V semifinále na nás čaká ďalšia náročná bitka, ale nič iné sa od play-off duelov nedá očakávať.“

Viktor Tichonov (útočník Ruska): „Áno, zvíťazili sme aj so šťastím. Po úvodnom náskoku sme boli sebavedomí, ale stačil jeden švédsky gól v presilovke, a to nás zabrzdilo. Prestali sme hrať agresívne, dostali sme sa s pukom maximálne do ich zóny a nezakončili sme. Toto sa nám v ďalších vystúpeniach nesmie stávať.“

Loui Eriksson (útočník Švédska): „Bol to ťažký zápas. Dohnať náskok súpera nás stálo veľa síl. Je v tom aj dávka smoly, keď vyrovnáte z 0:3 na 3:3 a potom rýchlo dostanete štvrtý gól. Nie je to vôbec príjemné, skončiť na majstrovstvách sveta takýmto spôsobom.“

Kanaďania strelili v Česku už 58 gólov, najviac od roku 1962 Američania sa vrátili k svojej hre, tréner je spokojný

Dvojakej kvalite produktov odzvonilo, tvrdí ministerka Matečná a výrobcom adresovala výzvu Foto: Farmári stanujú pred budovou Pôdohospodárskej platobnej agentúry, pripájajú sa ďalší Katedrálu Notre Dame, ktorú vážne poškodil požiar, zahalia do ochranných plachiet Nezamestnanosť na Slovensku sa znížila, ale očakávania ministra Richtera sa nenaplnili Pohraničná militantná skupina podľa FBI plánovala vraždu Obamu, Sorosa či Clintonovej Foto: Gemerský expres bude premávať po tratiach, po ktorých už osobné vlaky nejazdia Slovenské domácnosti dobiehajú v rebríčku nemecké a rakúske, ale nie výškou príjmu Z komika bude ukrajinský prezident. Kto je Volodymyr Zelenskyj?