Rusi ponúkli Číne podiel v sibírskej ropnej spoločnosti

Ropa
Foto: Shutterstock

MOSKVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Najväčšia ruská ropná spoločnosť Rosnefť ponúkla v rámci širšej spolupráce čínskej spoločnosti China National Petroleum Corp (CNPC) podiel vo východosibírskej ropnej firme Taas-Jurjach.

Uviedli to v utorok zdroje oboznámené s problematikou. Rosnefť podľa nich ponúkla čínskemu partnerovi podiel až do úrovne 30 % v Taas-Jurjach, v ktorej vlastní 35 %, ale chce ju získať celú.

Rokovania sú podľa zdrojov v úvodnej etape. Spoločnosť Rosnefť sa k správe odmietla vyjadriť a firmu CNPC nebolo možné bezprostredne osloviť.

Rosnefť v tomto roku súhlasila s tým, že svoje dodávky do Číny viac ako zdvojnásobí, a to z terajšej úrovne 300 tis. barelov denne. Rusko, ktoré je najväčším producentom ropy na svete, sa až doteraz zdráhalo poskytnúť Číne podiel na svojom ropnom bohatstve a Rosnefť uprednostňovala kontrakty o dlhodobých dodávkach výmenou za úvery v miliardách dolárov. Čína je druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete.

Najväčšia ruská ropná spoločnosť však musí rozšíriť prieskum a ťažbu, aby dodržala sľub o zvýšení dodávok na čínsky trh. Firma Taas-Jurjach plánuje na svojom východosibírskom poli Srednebotuobinskoje najprv ťažiť 1 mil. ton ročne, čiže 20 tis. barelov denne a do roku 2016 produkciu zvýšiť na 6,15 mil. ton ročne, čiže 120 tis, barelov denne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom