Rusi poslali rebelom na Ukrajine transportéry, hlási Kyjev

KYJEV, VILNIUS 25. novembra (WEBNOVINY) – Ukrajina v utorok opäť obvinila Rusko, že poslalo ďalšiu vojenskú pomoc proruským separatistom na východe krajiny. Na ukrajinské územie podľa Kyjeva opäť prešli z Ruska kolóny ťažkého vojenského vybavenia.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„Ruská strana pokračuje v poskytovaní ťažkých zbraní teroristickým organizáciám v Doneckej a Luhanskej republike,“ uvádza v utorok ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí. Jeho hovorca Jevhen Perebyjnis povedal, že hraničný priechod Izvaryne prekročilo ešte v pondelok 85 automobilov. Kolóna podľa neho zahŕňala šesť obrnených transportérov, pričom ďalšie vozidlá prepravovali bojovníkov a muníciu.

Rusko neustále popiera, že by proruským povstalcom poskytovalo vojenskú pomoc alebo bojovníkov. Tvrdí, že na východ Ukrajiny posiela len humanitárnu pomoc.

Ruská agresia pokračuje, tvrdí Ukrajina

Na otázku o ďalšom konvoji s pomocou z Ruska, ktorá údajne vstúpila na Ukrajinu bez povolenia tamojšej vlády, Perebyjnis povedal, že veľkú časť tejto pomoci tvorí palivo, munícia a ďalší vojenský materiál. Moskvu opäť vyzval, aby svojich vojakov aj vojenské vybavenie z ukrajinského územia stiahla.

Perebyjnis tiež povedal, že vládne jednotky boli ešte 20. novembra terčom delostreleckej paľby z ruského územia pri dedine Kamyšin neďaleko Luhanska. Túto cezhraničnú streľbu označil za jasnú agresiu voči územnej celistvosti Ukrajiny.

Rusi na hranici blokujú litovské kamióny, asi ide o odvetu

Litva v pondelok obvinila Rusko z blokovania svojich kamiónov na vzájomnej hranici. Na protest voči tomuto opatreniu Moskvy si už predvolala aj ruského veľvyslanca vo Vilniuse. Nákladná preprava tovaru z Ruska je pritom kľúčovým sektorom litovskej ekonomiky. Vzťahy medzi oboma krajinami sú napäté už dlhší čas pre krízu na Ukrajine. Najnovšie opatrenie Ruska môže byť odvetou za pondelkové slová prezidentky Dalie Grybauskaité, ktorá prisľúbila Ukrajine dodávky zbraní.

Obrazom: Situácia na východe Ukrajiny

Vilnius tvrdí, že od víkendu Rusi do Litvy nepustili ani jediný kamión s litovskou poznávacou značkou. Ruské ministerstvo dopravy sa však k obvineniam odmietlo vyjadriť. Rusko pritom približne pred rokom na krátky čas zablokovalo litovské kamióny na svojej hranici v čase, keď mali vo Vilniuse slávnostne podpísať asociačnú dohodu medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Vtedajší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč si však podpis na poslednú chvíľu rozmyslel, čo v krajine vyvolalo masové demonštrácie vedúce k jeho zosadeniu.

Rusko sa opakovane vyjadrilo, že dodaním zbraní Ukrajine v boji proti separatistom na východe krajiny by západné krajiny porušili medzinárodné dohody a destabilizovali by situáciu. Moskva odmieta obvinenia, že sama poskytuje pomoc separatistom a že na východe krajiny bojujú jej vojaci. Severoatlantická aliancia a jej členovia prisľúbili Ukrajine konkrétnu pomoc zameranú na zlepšenie bezpečnosti krajiny. Ide o pomoc v oblasti kybernetickej bezpečnosti, logistiky, pri reforme obranného sektoru ale aj pri liečbe zranených v súčasnom konflikte, zatiaľ však Kyjevu neposkytli zbrane.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Janukovyč