Rusi poslali sýrskemu prezidentovi protilodné rakety

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syria
Foto: SITA/AP

NEW YORK 17. mája (WEBNOVINY) – Rusko predalo sýrskemu prezidentovi Baššárovi al-Asadovi rakety určené na obranu pred bojovými loďami.

Vo štvrtok o tom píše americký denník New York Times (NYT), ktorý sa pritom odvoláva na dvoch bezpečnostných predstaviteľov zo Spojených štátov. „Režimu to umožní odvrátiť snahy zahraničných síl, ktoré by chceli zásobovať opozíciu na mori,“ cituje NYT Nicka Browna, šéfredaktora časopisu International Defence Review. „Je to skutočný ‚zabijak‘ lodí,“ dodal expert.

Podľa správy si Sýria pobrežný obranný systém objednala od Moskvy ešte v roku 2007, pričom prvé jeho súčasti dostala začiatkom roku 2011. Podľa ďalšieho bezpečnostného experta Jeffreyho Whitea to signalizuje „silnú podporu sýrskej vlády“ zo strany Ruska.

Rovnako vo štvrtok v inom článku z dielne ďalšieho amerického denníka The Wall Street Journal poslali Rusi na svoju základňu v Sýrii najmenej desať bojových lodí. Týmto krokom chce Kremeľ údajne „odstrašiť“ Západ a Izrael od prípadnej vojenskej intervencii voči al-Asadovi.

Hollande chce Rusov presvedčiť, nech skončia s al-Asadom

Francúzsky prezident François Hollande vo štvrtok vyzval na vyvinutie väčšieho úsilia presvedčiť Rusko, aby ukončilo svoju podporu režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada.

Podľa slov šéfa Elyzejského paláca je nutné s Rusmi „úprimne diskutovať a vysvetliť im, že v ich záujme, v záujme mieru a aj v záujme regiónu je skončiť s al-Asadom“.

Francúzsky líder zároveň potvrdil, že Paríž spolu s Ruskom a USA trvajú na priamych rokovaniach medzi sýrskou vládou a opozíciou. Ako zároveň povedal, „riešenie konfliktu nie je vecou dvoch krajín a musí to urobiť celé medzinárodné spoločenstvo“.

Diplomatické úsilie o zastavenie násilia v Sýrii zlyháva, tvrdší postup voči Damasku zase blokujú v OSN Rusko a Čína. Al-Asad obviňuje zahraničie z materiálnej podpory „teroristov“ a odmieta z postu prezidenta odstúpiť. Západné krajiny stále odmietajú možnosť vojenskej invázie, no režim nesmie prekročiť nimi stanovenú hranicu, ktorou je použitie chemických zbraní. V dôsledku 26 mesiacov trvajúceho ozbrojeného konfliktu prišlo o život viac ako 94-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe François Hollande