Rusi sa doma ospravedlnili, striebro je len symbolický kov

Finále MS v hokeji: Kanada - Rusko
Smutní ruskí hokejisti po finálovom zápase na svetovom šampionáte v Česku, v ktorom prehrali s Kanaďanmi 1:6. Praha, 17. máj 2015. Foto: SITA/AP

PRAHA 18. mája (WEBNOVINY) – Po finále majstrovstiev sveta v hokeji zavládol v kabíne Ruska v pražskej O2 Arene veľký smútok. Obhajcovia titulu z Minska prehrali s veľkými rivalmi z Kanady vysoko 1:6. Javorové listy prevýšili finálového súpera vo všetkých smeroch, na ľade hrali chvíľami exhibične.

Kanaďania hrali strojovo

Hviezdy Ruska Alexander Ovečkin a Jevgenij Malkin sa nedokázali presadiť proti takmer dokonalej strojovej hre súpera. Rusi vzdorovali len jednu tretinu, po prvom kanadskom góle bolo o víťazovi súboja už prakticky rozhodnuté.

„Kanada nás vo všetkom prekonala. Chcem sa skloniť pred fanúšikmi, pred touto kulisou sme mali hrať inak. Všetkým nám je to nepríjemné a hanbíme sa. Musíme si rozobrať chyby, aby sme sa im na budúcich turnajoch vyhli,“ hovoril po finále ruský útočník Vladimir Tarasenko. Rusi sa rýchlo zmierili s prehrou a uznali kvality súčasného kanadského výberu.

Obrazom: Finále MS v hokeji patrilo tímu z Kanady

„Toto je veľmi trpká prehra. Vieme hrať lepšie, ale neukázali sme to. Len veľmi ťažko je teraz povedať, prečo sme dosiahli tento výsledok. Nehrali sme vôbec dobre, urobili sme veľa chýb v obrane. Kanada má skvelých hráčov, ktorí premieňali svoje šance,“ hovoril útočník Nikolaj Kuľomin.

Finále bolo konfrontáciou NHL a KHL

Finále mnohí považovali aj za konfrontáciu NHL a KHL. Na plnej čiare vyhrali na širokom pražskom klzisku hviezdy zo zámorskej ligy. Rusi nedokázali poriadne kombinovať a často sa vybíjali v individuálnych osobných súbojoch.

„Samozrejme, mali sme šancu na dobrý výsledok. Pred Kanaďanmi sme mali veľa rešpektu. Bobrovskij veľa pochytal, ale Kanada ukázala, že mala dobrý tím. Pre mňa je víťaz len jeden, striebro a bronz sú len symbolické kovy,“ priznal útočník zbornej Iľja Kovaľčuk.

Rusi mali počas turnaja množstvo zranených hráčov, v obrane dohrávali šiesti zdraví zadáci a vo finále im akoby už chýbali sily. Najmä v druhej tretine sa ukázala veľká sila kanadského tímu, ktorý túto časť hry vyhral na strely 14:1.

„Kanada hrala dnes veľmi dobre, je to tím majstrov. Ukázali svoje kvality. Mali sme premeniť naše príležitosti v prvej tretine, potom by sme mali šancu. V druhej to už bolo skoro iba na jednu bránku, tam nás prevalcovali. Pre nás je veľkým plusom, že mladí chlapci hrali proti týmto profesionálom. Život ide ďalej, musíme sa zmieriť s touto prehrou,“ priznal Alexander Ovečkin, ktorý prišiel na šampionát len pre finálový pražský víkend. Kým v semifinále s USA dosiahol dva body (1+1), vo finále sa už nedokázal presadiť.

Rusi po finále odleteli do Moskvy

Hokejisti Ruska sa po prehre vo finále v Prahe dlho nezdržali a ešte v noci odleteli do Moskvy. Na letisku Vnukovo pristáli v pondelkových skorých ranných hodinách. Po pristáti požiadal generálny manažér ruského tímu Andrej Safronov fanúšikov o prepáčenie, že sa mužstvu nepodarilo obhájiť v Prahe zlaté medaily z Minska 2014.

Video: Najkrajšie momenty finálového zápasu MS v hokeji

„Bojovali sme s množstvom zranených hráčov. Chlapcom môžeme povedať len jedno veľké ďakujem. Všetci sme chceli vyhrať, ale nepodarilo sa nám to. Bavili sme sa o tom celú cestu v lietadle, nedeľa nebola naším dňom. Drahí fanúšikovia, ospravedlňte nás, prosím, že sme nevyhrali,“ povedal v priamom prenose televízneho kanála Rossija 2 Safronov.

Rusi sa museli počas šampionátu vyrovnať so zraneniami viacerých hráčov. Hneď v úvode turnaja im vypadli hráči z kostry mužstva Danis Zaripov, Jevgenij Biriukov a Jevgenij Medvedev. V závere hral s nešpecifikovanou zlomeninou Vadim Šipačov, zranenie trápilo aj Maxima Čudinova.

Podľa lekára ruskej zbornej odohrali Jevgenij Malkin a Nikolaj Kuľomin finále s veľkým sebazaprením a zraneniami. „Mali sme podstatne viac zranených hráčov ako v Minsku,“ priznal Panyšev pre championat.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander OvečkinDanis ZaripovIľja KovaľčukJevgenij MalkinNikolaj KuľominVadim ŠipačovVladimir Tarasenko
Firmy a inštitúcie Ruská hokejová reprezentácia