Rusi sa považujú za superveľmoc, vyriešia ukrajinskú krízu

Rusko ukrajina
Foto: SITA/AP

MOSKVA 17. marca (WEBNOVINY) – Rusko v pondelok navrhlo vytvorenie medzinárodnej podpornej skupiny na riešenie ukrajinskej krízy, ktoré by akceptovali všetky strany. Navrhlo tiež ďalšie kroky, ktoré však podľa agentúry Reuters budú len ťažko prijateľné pre medzinárodné spoločenstvo.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Hlavným cieľom navrhovanej podpornej skupiny má byť podľa ruského ministerstva zahraničia uznanie nezávislosti Krymu vyplývajúcej z nedeľňajšieho úspešného referenda. Mala by tiež pomôcť vypracovať novú ukrajinskú ústavu, ktorá by dala väčšie právomoci jednotlivým regiónom Ukrajiny.

Rusko tiež navrhuje, aby Bezpečnostná rada OSN rezolúciou zakotvila vojenskú a politickú neutralitu Ukrajiny.

Kríza polarizovala spoločnosť

Súčasná situácia na Ukrajine je podmienená hlbokou štátnou krízou,“ vysvetľuje ruské ministerstvo, podľa ktorého táto kríza viedla k polarizácii spoločnosti a následným rozporom v jednotlivých regiónoch.

Obrazom: Na Kryme zaviali ruské vlajky, ľudia oslavujú výsledok referenda

Americkým a európskym partnerom sme preto predložili návrhy, aby aj oni prispeli ku krokom, ktoré musia Ukrajinci podniknúť na prekonanie tejto krízy,“ píše sa vo vyhlásení rezortu ruskej diplomacie. Ministerstvo zároveň zdôrazňuje, že Rusko nie je za ukrajinskú krízu zodpovedné.

Väčšina Rusov považuje svoju vlasť za superveľmoc a dôležitého hráča na medzinárodnom poli. Vyplýva to z marcového prieskumu verejnej mienky inštitútu Levada, ktorý jeho výsledky zverejnil v pondelok.

Štatút veľmoci

Podľa viac ako 60 percent z 1600 respondentov moderné Rusko znovu získalo štatút veľmoci, čo je najvyššia úroveň za uplynulé roky. Krajinu so silným vplyvom na dianie v zahraničí a rešpektovanú vo svete si podľa prieskumu želá 48 percent Rusov.

Rovnaký počet opýtaných sa však zároveň vyslovilo za žitie v krajine s vysokou úrovňou kvality života a bez veľmocenských ambícií. Na otázku o situácii v krajine odpovedalo 38 respondentov, že Rusko smeruje k demokracii, kým 15 percent uviedlo, že Rusko sa stáva autoritatívnym štátom.

Uviedla ruská tlačová agentúra RIA Novosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom