Rusi sa zbavovali rubľov, po referende klesli aj akcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rusko
Foto: SITA/AP

MOSKVA 12. mája (WEBNOVINY) – Ruské akcie vstúpili do nového týždňa s poklesom, keď separatistické referendá na východe Ukrajiny prehĺbili obavy z eskalácie súčasnej krízy.

Ruský akciový trh zostáva pod tlakom

Moskovský index MICEX do 8:25 SELČ klesol o 0,2 % na 1 370,4 bodu a index RTS, kde sa cena akcií stanovuje v dolároch, o 0,6 % na 1 225,6 bodu. Separatisti v Doneckej a Luhanskej oblasti oznámili víťazstvo v nedeľnom referende o nezávislosti na vláde v Kyjeve.

Obrazom: Referendum v Luhansku a Donecku

Ruský prezident Vladimir Putin síce vyzval na odklad referenda, konkrétne kroky s cieľom zastaviť ho však Kremeľ nepodnikol. K výsledkom referenda, ktoré Kyjev aj západ odsudzujú ako protiprávne, zatiaľ Moskva nezaujala oficiálne stanovisko. Ruský akciový trh podľa analytikov zostáva pod tlakom pre obavy z rozšírenia západných sankcií.

Rusi sa masívne zbavovali rubľov

Najhoršia kríza vo vzťahoch medzi západom a Ruskom od skončenia studenej vojny v marci spôsobila masové výpredaje ruskej meny. Podľa údajov, ktoré zverejnila v pondelok ruská centrálna banka, celkový dopyt po cudzích menách, najmä dolároch a eurách, v marci dosiahol 14,9 mld. USD. To bola najvyššia úroveň od januára 2009, kedy krajina čelila následkom globálnej finančnej krízy.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

V porovnaní s tohtoročným februárom bol dopyt 1,5-násobne vyšší. Začiatkom marca ruský prezident Vladimir Putin deklaroval právo vojensky zasiahnuť na Ukrajine v záujme ochrany rusky hovoriacich obyvateľov. Rusko následne ovládlo ukrajinský polostrov Krym, na čo západné krajiny reagovali sankciami proti vybraným ruským predstaviteľom.

„V marci 2014, keď pokračovalo oslabovanie rubľa voči hlavným svetovým menám a pretrvávala neistota vyvolaná očakávaniami ďalšieho poklesu, celkový dopyt po cudzích menách dramaticky vzrástol,“ uviedla centrálna banka vo vyhlásení. Bližšie vysvetlenie k príčinám oslabenia meny banka neposkytla. Podľa údajov centrálnej banky Rusi v marci zo svojich účtov vybrali cudzie meny v celkovom objeme 6,9 mld. USD, z toho polovicu predstavovali doláre.

Podľa prepočtov agentúry Reuters ruský rubeľ za prvé tri mesiace roka oslabil voči doláru o takmer 9 % a voči euru o viac než 8 %. Po marcových najväčších stratách sa mena čiastočne zotavila. Vo štvrtok, ktorý bol minulý týždeň v Rusku posledným pracovným dňom, rubeľ uzatvoril voči doláru na úrovni 35,04 RUB/USD a voči euru na úrovni 48,53 RUB/EUR. V porovnaní so začiatkom roka je kurz rubľa voči doláru o 6,5 % slabší.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin