Rusi si vychutnali Švajčiarov, domáci na úvod prehrali s USA

Piatkové zápasy na MS v hokeji
Zľava: Švajčiar Mathias Seger v súboji s Rusom Jevgenijom Dadonovom počas piatkového zápasu na MS v hokeji. Foto: SITA/AP

MINSK 9. mája (WEBNOVINY) – Úradujúci vicemajstri sveta Švajčiari nevstúpili ideálne do 78. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, keď v piatok popoludní v súboji základnej B-skupiny prehrali v Minsk Arene s výberom Ruska jednoznačne 0:5.

Reprezentanti Švajčiarska pod taktovkou tréner Seana Simpsona inkasovali už v trinástej sekunde, neistého brankára Genoniho prekonal Plotnikov. V úvodnom dejstve „zborná“ pridala a ešte dva presné zásahy, do listiny strelcov sa zapísal v presilovke Ovečkin a po ňom v hre piatich proti piatim Šipačov. V druhej tretine pokračoval tlak Rusov, no gól pridal len obranca Belov. Gólovú bodku za duelom dal presný zásah Zaripov v 59. min.

Všetko o MS v hokeji nájdete —>>> TU.

Všetci máme veľkú radosť z dnešného výsledku. Previedli sme dobrý kolektívny výkon. V Minsku sa nám veľmi páči a fanúšikovia sú skvelí,“ poznamenal po súboji ruský brankár Sergej Bobrovskij, ktorý v súboji proti Švajčiarom zneškodnil všetkých 27 striel súpera a vyhlásili ho za najlepšieho hráča ‚zbornej‘.

Rusom sa podarilo zvíťaziť počas dôležitého národného sviatku – Dňa víťazstva nad fašizmom. „Nebol to jednoduchý zápas, ale veľmi nám pomohlo, že sme veľmi rýchlo dali prvý gól. Všetci hráči súpera sa sústredili na Ovečkina a ja som zostal sám, a tak som vystrelil. Potom sme sa snažili hrať ďalej aktívne, aby sme neprišli o náskok. Celý tím vedel, že dnes je špeciálny sviatok – deviaty máj je deň, keď nie je možné prehrať. V Minsku sa cítime ako doma, veď tu máme mnoho fanúšikov. Dokonca aj Bielorusi nám fandia,“ poznamenal Sergej Plotnikov, autor úvodného presného zásahu na svetovom šampionáte v Minsku.

Obrazom: Piatkové zápasy na MS v hokeji

Kormidelník Švajčiarov Sean Simpson pripísal prehru svojich zverencov kombinácii viacerých príčin. „Dostali sme veľmi rýchly gól, ktorý nás trochu dezorientoval. Do ruskej zbornej prišiel nový tréner a všetci hráči sa mu chceli ukázať. Navyše, Rusom nevyšiel olympijský turnaj v Soči a na tribúnach v Minsku mali veľkú podporu od fanúšikov. Hrali akoby doma,“ skonštatoval po stretnutí Simpson.

Rusi nastúpia v nedeľu 11. mája proti Fínom, Švajčiarov čaká už v sobotu duel proti Američanom.

Rusi hneď v prvom zápase prišli o útočníka Andreja Loktionova. Center opustil hraciu plochu v I. tretine držiac sa za rameno a ešte počas stretnutia ho transportovali do nemocnice na ďalšie vyšetrenia. „Pre Loktionova sa majstrovstvá sveta skončili. Som z toho veľmi smutný, je to pre nás veľká strata. Je zbytočné hovoriť o diagnóze, keď už nebude hrať,“ poznamenal po víťaznom zápase kouč ruského výber Olegs Znaroks.

Hokejová reprezentácia Bieloruska nevstúpila úspešne do základnej B-skupiny na 78. majstrovstvách sveta v domácom prostredí Minsku, keď v piatok večer podľahla výberu USA 1:6.

Zverenci tréner Glena Hanlona inkasovali prvý gól v 13. min z hokejky Nelsona, v druhej časti Američania pridali tri presné zásahy v rozpätí 163 sekúnd, keď Mezina postupne prekonali Trouba, Gaudreau a C. McDonald. Štyri sekundy pred druhou sirénou síce skorigoval Stepanov, ale domácemu mužstvu to na úspech nestačilo. Američania v III. tretine pridali dva góly v presilovkách a zaslúžene zvíťazili 6:1.

Tím USA je po piatku na prvom mieste tabuľky B-skupiny pred Ruskom, Bielorusi sú tretí pred Švajčiarmi.

Šancu na reparát majú hráči Bieloruska v nedeľu v súboji proti Kazachstanu, americký výber nastúpi už v sobotu proti Švajčiarsku.

Výsledky – B-skupina (Minsk Arena):

Švajčiarsko – Rusko 0:5 (0:3, 0:1, 0:1)

Góly: 1. Plotnikov (Denisov, Šipačov), 7. Ovečkin (Belov, Zaripov), 18. Šipačov (Čudinov), 30. Belov (Kuľomin, Širokov), 59. Zaripov (Ovečkin)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Brüggemann (Nem.), Jeřábek (ČR) – Carlson (Kan.), Dehaen (Fr.), 13 300 divákov

Bielorusko – USA 1:6 (0:1, 1:3, 0:2)

Góly: 40. Stepanov (Grabovskij, Kaľužnyj) – 13. Nelson (C. Smith, T. Johnson), 35. Trouba (DeKeyser), 36. Gaudreau (Petry), 38. C. McDonald (Hayes), 55. Trouba (Gaudreau, T. Johnson), 57. Gardiner (Gaudreau, Hayes)

Vylúčení: 7:3 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fraňo, Šindler (obaja ČR) – Kilian (Nór.), Suominen (Fín.)

Tabuľka B-skupiny:

1. USA 1 1 0 0 0 6:1 3

2. Rusko 1 1 0 0 0 5:0 3

3. Bielorusko 1 0 0 0 1 1:6 0

4. Švajčiarsko 1 0 0 0 1 0:5 0

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.

Pozn.: Fínsko, Nemecko, Lotyšsko a Kazachstan ešte nehrali.