Česko - Rusko
Rus Sergej Plotnikov prekonáva českého brankára Pavela Francouza počas zápasu štvrťfinále MS v hokeji. Paríž, 18. máj 2017. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 18. mája (WebNoviny.sk) – Ruská hokejová reprezentácia si štvrtýkrát za sebou zahrá v semifinále majstrovstiev sveta.

Na svetovom šampionáte v Nemecku a Francúzsku si zverenci trénera Olega Znaroka poradili v štvrtkovom parížskom štvrťfinále s výberom Česka 3:0 a v sobotu ich v boji o prienik do finále čaká v Kolíne nad Rýnom duel proti Kanade, ktorá zdolala Nemecko. Rusi brali medailu na ostatných troch MS, Česi sa druhýkrát za sebou nedostali cez štvrťfinále.

MS prelink

Česi v úvode nevyužili presilovky

Českí hokejisti začali dobre a Rusi mali čo robiť, aby hneď v úvode neinkasovali. Obe mužstvá najprv nevyužili presilovky, už v rovnovážnom stave v 9. min otvorila skóre duelu „zborná“ – Dmitrij Orlov obišiel Vladimíra Sobotku aj ležiaceho Radka Gudasa a krížnou strelou prekonal Pavla Francouza.

V 14. min zverenci trénera Olega Znaroka pretavili na druhý presný zásah početnú výhodu, po akcii Jevgenija Kuznecova sa tvrdou strelou pod hornú žŕdku zapísal do streleckej listiny Nikita Kučerov. Česi v úvodnej tretine nevyužili hneď tri presilovky. V druhej časti bolo gólových šancí podstatne menej, Rusi si strážili náskok a hrozili najmä z brejkov. V tretej tretine mali ruskí reprezentanti výrazný tlak, ktorý v 54. min korunoval gólom na 3:0 Artemij Panarin.

V hale bolo teplo

Ten sa po zápase posťažoval na vysokú teplotu v hale. „Chápem, že je to krok smerom k divákom, aby na tribúnach nemrzli, no priamo na ľade to nebolo príliš dobré. Vraciame sa do Kolíne a na súpera, či už ním bude Kanada alebo Nemecko, sa poctivo pripravíme,“ povedal hráč Chicaga Blackhawks. Podľa kouča Znaroka bol duel proti Čechom náročný po psychickej stránke. “

Máme za sebou presun, kvalita ľadu bola veľmi zlá. V aréne bolo veľmi teplo. Kým sme si na všetko zvykli, tak sme sa do polovice prvej tretine väčšinou bránili. Potom sme však predvádzali svoju hru a zvíťazili sme,“ povedal. Jeho náprotivok Josef Jandač bol spokojný s úvodom zápasu: „Nedali sme však góly. Potom Rusi prevzali iniciatívu a až do konca kontrolovali duel.

MS V HOKEJI 2017: ŠTVRŤFINÁLE

• Paríž

Rusko – Česko 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Góly: 9. Orlov (S. Plotnikov), 14. Kučerov (Kuznecov), 54. Panarin (Kučerov, Kuznecov)
Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lemelin (Rak.), Wehrli (Švaj.) – Oliver (USA), Vanoosten (Kan.), 6209 divákov

Rusko: Vasilevskij – Gavrikov, Kiselevič, Antipin, A. Belov, Provorov, Orlov, Zub – Telegin, Andronov, Ničuškin – Dadonov, Šipačov, N. Gusev – Panarin, Kučerov, Namestnikov – S. Plotnikov, Barabanov, Kuznecov – Tkačov
Česko: Francouz – Gudas, R. Šimek, Jeřábek, Šulák, Kempný, Rutta, Kundrátek – Sobotka, Jan Kovář, Voráček – Červenka, R. Hanzl, Pastrňák – Birner, P. Vrána, Řepík – Horák, Plekanec, T. Zohorna – Radil