Rusi sťahujú diplomatov z Líbye, zaútočili na veľvyslanectvo

Líbya
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

MOSKVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Ruská vláda vo štvrtok oznámila, že po útoku na veľvyslanectvo v líbyjskom Tripolise sa rozhodla stiahnuť z krajiny svojich diplomatov.

Podľa vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí Moskva pristúpila k „okamžitej evakuácii všetkých zamestnancov zahraničných misií a ich rodinných príslušníkov z Líbye cez Tunis“.

Ministerstvo dodáva, že všetky evakuované osoby sa už nachádzajú v Tunisku, odkiaľ by mali v piatok odletieť do Moskvy.

Na ruské veľvyslanectvo v Tripolise zaútočilo v stredu večer niekoľko desiatok Líbyjčanov pobúrených správami, podľa ktorých istá Ruska zavraždila dôstojníka líbyjskej armády. Líbyjský minister zahraničných vecí Muhammad Abdalazíz vo štvrtok informoval o usmrtení dvoch útočníkov, pričom zároveň poprel tvrdenia, že po útoku vyzýval ruských diplomatov na opustenie krajiny.

Podľa vyhlásenia ruského ministerstva Abdalazíz misiu navštívil a povedal veľvyslancovi, že Líbya nie je momentálne schopná zaručiť Rusom bezpečnosť. Moskva si medzitým v súvislosti s útokom predvolala jedného z líbyjských diplomatov a minister zahraničia Sergej Lavrov sa tiež telefonicky spojil s Abdalazízom, od ktorého požadoval zabezpečenie ochrany ruských občanov a majetku. Abdalazíz pritom údajne ubezpečil, že „líbyjské vedenie urobí všetko, čo bude v jeho silách“ pre uvoľnenie napätia.

Ruské ministerstvo zahraničia potvrdilo, že „skupina militantov“ na veľvyslanectvo zaútočila po tom, ako ruská občianka Jekaterina Usťužaninová v Líbyi zabila dôstojníka a pobodala jeho matku. Ženu po udalosti údajne zadržali. Desiatky Líbyjčanov sa pokúšali vniknúť na pozemok veľvyslanectva, pričom podpálili jedno vozidlo a poškodili vstupnú bránu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Lavrov