Rusi sú imúnni voči populizmu a demagógii, tvrdí Putin

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin vystúpil v Kremli s tradičným výročným posolstvom pred poslancami oboch komôr Federálneho zhromaždenia. Moskva, 1. decembra 2016. Foto: SITA/AP

MOSKVA 1. decembra (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok v príhovore k poslancom oboch komôr Federálneho zhromaždenia uviedol, že „zmyslom našej politiky je starostlivosť o ľudí“. V prejave sa vyjadril aj k rastu pôrodnosti v Rusku, pričom poukázal na opačný trend v mnohých európskych krajinách. Prisľúbil, že vedenie krajiny bude pokračovať v začatých zmenách v sociálnej sfére.

Hnev z minulosti netreba prenášať do súčasnosti

Putin zdôraznil, že „my sme jeden a jednotný národ a Rusko máme len jedno“. V tejto súvislosti vyjadril znepokojenie z nárastu zlomových udalostí a konfliktov vyvolaných rozdielnosťou názorov v politickej, národnostnej či náboženskej sfére. „Veľmi dobre vieme, aké následky majú tzv. veľké otrasy,“ upozornil Putin. Poučiť z dejín sa musíme najmä v záujme zmierenia, vyhlásil ruský prezident a dodal, že „krivdy, hnev a urážky“ z minulosti netreba prenášať do súčasnosti.

Putin vo svojom prejave vyzdvihol aj imúnnosť ruských občanov voči populizmu a demagógii. Zdôraznil tiež, že „nikto nemôže nikomu zakázať, aby si čokoľvek slobodne myslel“. Dodal však, že „ak sa niekto považuje za pokrokovejšieho a inteligentnejšieho, musí k iným ľuďom pristupovať s rešpektom“.

Vyzval úradníkov, aby problémy riešili ľudsky

Ruský prezident požiadal prítomných poslancov i vládnych úradníkov v regiónoch, aby ľuďom pomáhali riešiť ich problémy ľudsky, „neschovávali sa v kanceláriách“, ale išli medzi ľudí, oboznamovali sa s ich problémami a brali do úvahy ich želania a priority. Vyzdvihol aj prácu dobrovoľníkov, najmä v oblasti ochrany životného prostredia či v sociálnej oblasti. Vyzval na zrušenie prekážok v práci dobrovoľníkov.

Vyjadril sa aj k septembrovým voľbách do Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu. Povedal, že návrat k zmiešanému systému hlasovania je krokom v ústrety verejnej mienke. Vyhlásil tiež, že Rusko bude pokračovať v „demokratickom kurze“. Upozornil pritom, že osobitnú zodpovednosť nesie strana Jednotné Rusko, ktorá má na základe výsledkov septembrových volieb do Štátnej dumy ústavnú väčšinu. Ruský prezident v tejto súvislosti vyzdvihol aj rast vplyvu Štátnej dumy v ruskej spoločnosti.

S novou americkou administratívou chce spolupracovať

Putin uviedol, že Rusko je pripravené na spoluprácu s novou americkou administratívou a dodal, že Rusko a USA majú „spoločnú zodpovednosť za bezpečnosť vo svete“. Putin vo svojom prejave nespomenul meno novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý aj počas predvolebnej kampane, aj po svojom zvolení opakovane vyzýval na zlepšenie vzťahov s Ruskom. Ruský prezident USA vyzval, aby spoločne s Ruskom bojovali proti hlavnej hrozbe súčasnosti – medzinárodnému terorizmu.

„My (Rusko) chápeme mieru svojej zodpovednosti a skutočne úprimne sme pripravení podieľať sa na riešení tých globálnych a regionálnych problémov, kde je naše zapojenie sa vhodné, potrebné a žiaduce,“ uviedol Putin. Aktívna „východná politika“ Ruska je podmienená jeho dlhodobými štátnymi záujmami, „v žiadnom prípade nie konjunktúrnymi dôvodmi súčasnosti či dokonca ochladením vzťahov s USA alebo EÚ“.

Ako príčinu orientácie ruskej zahraničnej politiky na Východ uviedol Putin okrem dlhodobých ruských záujmov aj „globálne vývojové tendencie“.

Ako príklad vzájomne výhodnej spolupráce Putin uviedol vzťahy Ruska s Čínou, ktoré nie sú založené na dominantnosti jednej z krajín, „nech by bola akokoľvek silná“, ale na „rešpektovaní záujmov všetkých štátov“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Vladimir Putin