Rusi uznajú kontroverzné voľby separatistov na Ukrajine

MOSKVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Rusko uzná plánované voľby na východnej Ukrajine, ktoré organizujú tamojší separatisti. V utorok to potvrdil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Voľby v Doneckej a Luhanskej oblasti naplánované na 2. novembra budú podľa neho „dôležitými z hľadiska legitimizácie miestnych úradov.“

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„Očakávame, že voľby prebehnú v súlade s dohodou a samozrejme, že uznáme ich výsledky,“ povedal Lavrov v rozhovore pre ruský denník Izvestija, „Počítame s tým, že hlasovanie bude slobodné a nikto z vonku sa nepokúsi narušiť ho,“ dodal šéf ruskej diplomacie.

Lavrov pritom v pondelok potvrdil, že Moskva plánuje uznať aj výsledky nedeľňajších celoštátnych ukrajinských parlamentných volieb. Tie sa však pre pokračujúce boje nemohli uskutočniť vo viacerých oblastiach východnej časti krajiny známej ako Donbas. Na základe zákona vydaného Najvyššou radou v Kyjeve o špeciálnom štatúte týchto oblastí sa regionálne voľby mali konať až 7. decembra.

Obrazom: Predčasné parlamentné voľby na Ukrajine

Ukrajinská vláda odsúdila podporu vyhlásenia separatistických volieb vo východných oblastiach zo strany Ruska. Podľa Kyjeva podobné „provokatívne“ vyhlásenia podkopávajú mierové úsilie. „Absolútne deštruktívne a provokatívne vyhlásenia ruských predstaviteľov vrátane ministra zahraničných vecí si teroristi vysvetlia ako podporu ich ilegálnych volieb… zo strany Ruska,“ uvádza sa v stanovisku ukrajinskej diplomacie. Kremeľ podľa Kyjeva „vedome“ a „nezodpovedne“ zhoršuje „krehkú“ situáciu na východe Ukrajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Lavrov