Rusi v Kerčskom prielive strieľali na ukrajinské lode, obe strany sa obviňujú z vyprovokovania zrážok

Kerčský prieliv
Lode v Kerčskom prielive, ktorý spája Čierne more a Azovské more. Foto: SITA/AP.

KYJEV/MOSKVA/BRUSEL 26. novembra (WebNoviny.sk) – K vážnej eskalácii napätia medzi Ruskom a Ukrajinou došlo v nedeľu večer v Kerčskom prielive, ktorý spája Čierne more a Azovské more.

V čase, keď sa cez prieliv snažili preplávať tri ukrajinské lode plaviace sa z Odesy na pobreží Čierneho mora do Mariupoľa na pobreží Azovského mora, na ne zaútočilo ruské námorníctvo.

Do jedného ukrajinského remorkéra narazila ruská loď a poškodila mu motor, na dve ukrajinské plavidlá Rusi strieľali a všetky tri ukrajinské lode nakoniec zadržali. Najmenej dvaja ukrajinskí námorníci boli pri ruskej streľbe zranení. Moskva tvrdí, že jej vojaci ich teraz na jednej z lodí ošetrujú.

Kerčský prieliv spadá pod medzinárodné vody, ruské námorníctvo tam však v posledných mesiacoch výrazne posilňuje prítomnosť, najmä odkedy Rusko sprevádzkovalo Kerčský most, spájajúci polostrov Krym zabratý Ukrajine s ruským vnútrozemím.

Reakcie ruskej tajnej služby

Ruská tajná služba FSB, ktorá na Kryme zastrešuje všetky bezpečnostné operácie, na obvinenia zo strany Ukrajiny reagovala s tým, že konflikt v Kerčskom prielive vyprovokovali Ukrajinci. Rusko údajne prieliv dočasne uzatvorilo a Ukrajinci túto dočasnú uzáveru nerešpektovali.

Podľa pravidiel platiacich v medzinárodných vodách však nie je v právomoci Ruska prieliv uzatvárať. Podľa medzinárodnej zmluvy z roku 2003 sú medzinárodnými vodami Kerčský prieliv aj Azovské more.

Na to, aby Rusko opätovne umožnilo lodiam používať prieliv, vyzvala Moskvu v nedeľu neskoro večer aj Európska únia. Tá zároveň apelovala na obe strany konfliktu, aby „konali s čo najväčšou zdržanlivosťou smerom k deeskalácii napätia“.

Krízové rokovanie velenia ukrajinskej armády

Ukrajinský prezident Petro Porošenko zvolal v nedeľu neskoro večer krízové rokovanie velenia ukrajinskej armády. Informoval o tom pred malou chvíľou na Twitteri jeho hovorca Svjatoslav Cegolko.

Rusko trvá na tom, že konflikt vyprovokovali Ukrajinci. „Ich cieľ je jasný – vytvoriť v regióne konfliktnú situáciu,“ komentovala situáciu ruská FSB. „Sú nevyvrátiteľné dôkazy o tom, že Kyjev pripravil a uskutočnil provokácie v Čiernom mori. Tieto materiály budú čoskoro zverejnené,“ dodala ruská tajná služba.

„Ide o charakteristické správanie sa Ukrajiny: provokovať, vytvárať tlak, a potom obviňovať z agresie,“ pustila sa v nedeľu neskoro večer na Facebooku do Kyjeva aj hovorkyňa ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petro Porošenko