Rusi varujú pred modernizovanými jadrovými bombami USA

Bomba
Foto: SITA/AP

MOSKVA 3. augusta (WebNoviny.sk) – Rusko chce v dialógu s USA komplexne posúdiť otázky spojené s modernizáciou jadrových arzenálov. Uviedol to dnes pre agentúru RIA Novosti námestník ruského ministerstva zahraničných vecí Nikolaj Riabkov v reakcii na plány USA zaradiť do výzbroje americkej armády modernizované bomby B61-12.

USA modernizovanú bombu označili za „etickejšiu“ pri použití

Ruský diplomat uviedol, že podľa dostupných informácií bude mať modernizovaná zbraň v porovnaní s existujúcimi typmi výzbroje tohto druhu v arzenáli americkej armády menšiu silu, ale bude presnejšia. Diplomat tiež poukázal na to, že modernizácia jadrových arzenálov vplýva na strategickú stabilitu vo svete, a uviedol, že tieto aspekty chce Rusko s USA komplexne posúdiť.

Podľa Michaila Ulianova, riaditeľa sekcie pre otázky nešírenia jadrových zbraní a ich kontroly v rámci ruského rezortu zahraničných vecí, zaradenie modernizovaných bômb B61-12 do výzbroje americkej armády „podstatne zníži prah používania jadrových zbraní“.

Ulianov poukázal na vyhlásenia časti amerických vojenských expertov, ktorí modernizovanú bombu označili za „etickejšiu“ pri použití, keďže modernizovaná jadrová hlavica sa bude vyznačovať vyššou presnosťou pri cielení. Ulianov však upozornil, že v tom spočíva aj riziko pri ich nasadzovaní do boja, keďže sa „zvyšuje pokušenie použiť ich“. Vysvetlil, že práve tento aspekt znižuje „prah“ pre nasadenie jadrových zbraní so „všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami“.

Výrobu spustia v roku 2020

Ulianov podľa RIA Novosti poznamenal, že má pocit, akoby americký Pentagón nové bomby už nepovažoval za nástroj zdržiavania, ale za zbraň určenú pre bojiská, pričom jej vlastnosti sú prispôsobené na riešenie operatívnych bojových úloh. Dodal, že v tejto veci „by sa rád mýlil“.

Ruský expert sa domnieva, že unifikované jadrové hlavice budú zrejme určené najmä na umiestnenie na území piatich európskych krajín – Belgicka, Nemecka, Talianska, Holandska a Turecka – s cieľom obnoviť tam už existujúci arzenál amerických jadrových zbraní. Dodal tiež, že podľa jeho informácií „istý počet“ modernizovaných hlavíc bude uskladnený aj na území USA „ako zásoba“.

Americký Národný úrad pre jadrovú bezpečnosť (NNSA) prednedávnom oficiálne povolil začiatok technologickej prípravy na výrobu modernizovanej jadrovej bomby B61-12. Táto príprava, ktorej predchádzali štyri roky konštrukčných prác, je poslednou fázou pred spustením výroby, ktoré je naplánované na rozpočtový rok 2020.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom