Rusi vyšetrujú útok na letisko. Hľadajú bezpečnostné chyby

Výbuch v Moskve
Výbuch na moskovskom medzinárodnom letisku šokoval celý svet. Foto: SITA/AP

MOSKVA 25. januára (WEBNOVINY) -Rusko začalo v utorok vyšetrovanie bezpečnostných nedostatkov na moskovskom letisku Domodedovo, ktoré umožnili, aby tam v pondelok pri samovražednom atentáte zahynulo 35 ľudí. Informovali o tom vyšetrovatelia. „Vyšetrovacia komisia otvorila trestný prípad súvisiaci s nenaplnením bezpečnostných požiadaviek na letisku Domodedovo,“ uviedla komisia na svojej stránke. Podľa jej údajov má vyšetrovanie zistiť, či bezpečnostní predstavitelia a ich šéfovia z oddelení dodržali štandardné postupy, ktoré si vyžaduje zaistenie bezpečnosti letiska. Pokiaľ zistia, že niekto pochybil, hrozí mu až sedem rokov za mrežami.

Prezident Dmitrij Medvedev už skôr avizoval, že za tragédiu by mal niesť zodpovednosť manažment letiska. Zároveň prisľúbil, že zločin neostane nepotrestaný. K zodpovednosti za útok sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Posledné udalosti:

* Pápež Benedikt XVI. v utorok odsúdil útok na moskovské letisko Domodedovo. V otvorenom liste ruskému prezidentovi Dmitrijovi Medvedevovi vyjadril svoju „hlbokú ľútosť a silné odsúdenie hrozného činu násilia“. Zároveň ponúkol „duchovnú oporu a sústrasť príbuzným obetí“ a prisľúbil, že nezabudne na zranených vo svojich modlitbách.

* Ruský prezident Dmitrij Medvedev vyzval v utorok na likvidáciu teroristov, ktorí stoja za pondelňajším útokom na moskovskom letisku Domodedovo. Medvedev to povedal počas prejavu pred predstaviteľmi bezpečnostných jednotiek, ktorí majú v popise práce bezpečnosť na letiskách.

*Irán odsúdil v utorok teroristický útok na moskovskom letisku Domodedovo, pri ktorom zomrelo 35 ľudí, a vyjadril úprimnú sústrasť ruskej vláde a rodinám obetí, uviedla iránska tlačová agentúra Fars. „Irán odsudzuje pondelkový teroristický útok… ,“ povedal hovorca iránskeho ministerstva zahraničia Ramín Mehmanparast.

* Ukrajinská autorka divadelných hier 29-ročná Anna Mašutinová zomrela v pondelok pri teroristickom útoku na moskovskom letisku Domodedovo, uviedli ukrajinskí predstavitelia a kolegovia dramatičky. Mašutinová, ktorá písala pod pseudonymom Anna Jablonskaja divadelné hry a scenáre, si mala v Moskve prevziať cenu ruského filmového časopisu Isskutstvo Kino. Mašutinová, matka trojročného dieťaťa, priletela do Moskvy z ukrajinskej Odesy.

*Očitý svedok vypovedal, že mladá žena oblečená v čiernom mala pri sebe príručný batoh alebo kufrík,“ uviedol zdroj.

*Teroristický útok sa udial presne podľa schémy, ktorú používajú teroristi zo Severného Kaukazu,“ uviedol pre Ria Novosti zdroj.

*Podľa predbežných informácií výbuch spôsobilo päť až sedem kilogramov TNT.

*Sto zranených sa po teroristickom útoku na moskovské letisko Domodedovo stále nachádza v nemocničných zariadeniach hlavného mesta, pričom takmer polovica z nich je vo vážnom stave, informoval v námestník ruského ministra zdravotníctva Maksim Topilin.

*Medzi obeťami útoku je podľa internetovej stránky domoded24.com najmenej sedem cudzincov. Úrady zatiaľ identifikovali 25 tiel, vrátane dvoch Britov, Nemca, Bulhara. Ďalší traja identifikovaní cudzinci sú z Kirgizska, Tadžikistanu a Uzbekistanu. Predbežnú identifikáciu obetí vykonali ruské úrady na základe dokumentov, ktoré sa pri nich našli. Približne 40-ročný Bulhar žil v Rakúsku a do Moskvy priletel letom spoločnosti Fly Niki iba tesne pred teroristickým samovražedným útokom, uviedol rozhlas.

*Na letisku boli v čase útoku piati Slováci. Herečku Zuzanu Fialovú previezli do nemocnice a čaká ju operácia.

*Počet obetí bombového útoku na letisko sa zastavilo na čísle 35, ďalších 168 osôb bolo zranených, uvádza agentúra AP.

*Ruská polícia hľadá ďalších troch podozrivých z pondelkových útokov.

*Medzi obeťami je aj minimálne jeden britský občan a niekoľko ďalších cudzincov, uvádza to agentúra Interfax. Len pár minút pred výbuchom prileteli na letisko dve lietadla z Británie: jedno od British Airways a druhé od BMI.

*Ruskí vyšetrovatelia už našli hlavu „arabského výzoru“, ktorá by „mohla patriť útočníkovi zodpovednému za bombový útok na moskovskom letisku“ Domodedovo. Informovala o tom ruská tlačová agentúra Interfax. „Našli sme hlavu muža arabského výzoru, ktorý mal asi 30 až 35 rokov,“ citovala agentúra nemenovaný bezpečnostný zdroj.

Výbuch na letisku Domodedovo
Foto: SITA/AP
Výbuch na letisku Domodedovo
Foto: SITA/AP
Výbuch na letisku Domodedovo
Foto: SITA/AP
Výbuch na letisku Domodedovo
Foto: SITA/AP
Výbuch na letisku Domodedovo
Foto: SITA/AP

Nemenovaný zdroj z prostredia bezpečnostných síl, ktorý cituje RIA Novosti, pritom tvrdí, že ruské orgány ešte minulý týždeň získali informáciu, že na jednom z moskovských letísk hrozí teroristický útok. Agenti údajne dokonca sledovali spolupáchateľov samovražedného útočníka, ktorí ho sprevádzali, po výbuchu sa im však

Rovnaká agentúra predtým citovala zdroj z prostredia bezpečnostných síl, podľa ktorého predbežné zistenia nasvedčujú tomu, že ide o samovražedný útok.

Krátko po incidente v televízii vystúpil ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý oznámil zavedenie sprísneného bezpečnostného režimu na všetkých letiskách a v iných dopravných uzloch. Vyjadril pritom presvedčenie, že tragédia je dôsledkom nedodržiavania bezpečnostných predpisov. Spravodajský portál Russia Today informuje, že v čase výbuchu bolo na letisku mnoho ľudí, pretože prilietalo 30 lietadiel.

Svet vyjadruje podporu Rusku

Podľa šéfa NATO Andersa Fogh Rasmussena je Aliancia a Rusko „v spoločnom boji proti terorizme„. „Toto je dôvod prečo by malo Rusko a NATO spolupracovať na vyššej bezpečnostnej úrovni,“ doplnil šokovaný Anders Fogh Rasmussen. Premiér Putin v súvislosti s výbuchmi prerušil cestu do švajčiarskeho Davosu. Predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek vyjadril „sympatie s ruským ľudom a sústrasť obetiam,Francúzsko odsúdilo „ barbarský útok“ na moskovskom letisku, uvádza to agentúra AFP.

Britské úrady oznámili, že sú schopné okamžite pomôcť ruským úradom pri riešení terorizmu. Americký prezident Barack Obama v prvej reakcii „ tvrdo odsúdil tento hanebný čin na nevinných ľuďoch.“.

Španielske oficiálne orgány udalosť označili za “ hnusný akt terorizmu„. „Španielsko hlboko ľutuje smrť desiatok obetí a stovky zranených po hnusnom teroristickom útoku na moskovské letisko Domodedovo„, uviedlo španielske ministerstvo zahraničných vecí. „Krajina je pripravená naďalej spolupracovať s ruskom v boji proti terorizmu,“ dodal podľa agentúry AFP španielsky rezort diplomacie. Nemecká kancelárka Angela Merkelová je „zdesená“ z tohto „“zbabelého„“ činu.

Vyjadrenie Bieleho domu podporila aj americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová.

USA odsudzujú terorizmus v akejkoľvek podobe a všetky formy násilia proti nevinným na celom svete,“ oznámila vo svojom vyhlásení Hillary Clintonová. „Sme s obeťami tohto kriminálneho činu a spoločne s medzinárodným spoločenstvom budeme spolupracovať v boji proti násilnému extrémizmu,“ pokračovala Clintonová. Šéfka americkej diplomacie na záver uviedla, že spojené štáty sú pripravené spolupracovať s Ruskom na vypátraní vinníkov, ak o to požiada. Irán odsúdil v utorok teroristický útok na moskovskom letisku Domodedovo, pri ktorom zomrelo 35 ľudí, a vyjadril úprimnú sústrasť ruskej vláde a rodinám obetí, uviedla iránska tlačová agentúra Fars. „Irán odsudzuje pondelkový teroristický útok… ,“ povedal hovorca iránskeho ministerstva zahraničia Ramín Mehmanparast.

Jordánsky kráľ Abdullah II. v správe prezidentovi Medvedevovi tiež vyjadril „sústrasť obetiam, spolupatričnosť s ruským ľudom a odsúdil pondelkový teroristický akt na nevinných osobách“. Generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna pondelkový bombový útok vydesil. „Generálny tajomník je zdesený z bombového útoku na moskovské letisko Domododevo v Rusku,“ uvádza v prvej reakcii hovorca Farhan Haq. Pápež Benedikt XVI. v utorok odsúdil útok na moskovské letisko Domodedovo. V otvorenom liste ruskému prezidentovi Dmitrijovi Medvedevovi vyjadril svoju „hlbokú ľútosť a silné odsúdenie hrozného činu násilia“. Zároveň ponúkol „duchovnú oporu a sústrasť príbuzným obetí“ a prisľúbil, že nezabudne na zranených vo svojich modlitbách.

Slovenskí politici kondolujú Rusom

Premiérovi Ruskej federácie Vladimirovi Putinovi kondolovala po dnešnom útoku na moskovskom medzinárodnom letisku Domodedovo predsedníčka vlády SR Iveta Radičová.Úprimne sa priznám, že je to pre mňa šok. Chcem Vás ubezpečiť, že Slovenská republika sa jednoznačne vymedzuje voči formám nezmyselného násilia.

Výbuch na letisku Domodedovo
Foto: SITA/AP

Neprípustnosť terorizmu je vyjadrením nášho najhlbšieho odhodlania a presvedčenia. V 21. storočí nemôžeme v žiadnom prípade tolerovať ubližovanie nevinným ľudským bytostiam,“ napísala ruskému premiérovi Radičová. Pozostalým a celému ruskému národu vyjadrila hlbokú a úprimnú sústrasť. Informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda zaslal sústrastný telegram ruskému rezortnému partnerovi Sergejovi Lavrovovi. Vyjadruje v ňom zármutok nad teroristickým útokom. „Slovenská republika dôrazne odmieta a odsudzuje akékoľvek formy teroristických aktov a násilia,“ uviedol Dzurinda. Zdôraznil, že tieto činy nemajú žiadne ospravedlnenie. Minister zahraničných vecí SR zároveň vyjadril hlbokú a úprimnú sústrasť pozostalým. Podobne prezident Ivan Gašparovič už kondoloval prezidentovi Ruskej federácie Dmitrijovi Anatolievičovi Medvedevovi. „Dovoľte mi, vážený pán prezident, aby som vyjadril Vám ako aj pozostalým a celému ruskému ľudu hlbokú a úprimnú sústrasť,“ píše Gašparovič v telegrame.

S hlbokou ľútosťou prijalo správu o dnešnom teroristickom útoku na letisku v Moskve aj predsedníctvo KDH.Rázne odsudzujeme páchateľov tohto hrozného činu, tiež každé násilie proti ľudskému životu a dôstojnosti spáchané v mene politických cieľov. Naše modlitby sú s rodinami obetí,“ uviedol hovorca KDH Matej Kováč.

MZV SR zriadilo horúcu linku

Na medzinárodné moskovské letisko Domodedovo, ktorým popoludní otriasol teroristický výbuch, vycestoval pracovník slovenského Zastupiteľského úradu v Moskve. „Našim občanom, ktorí mali v čase výbuchu na letisku svojich príbuzných, odporúčame, aby kontaktovali Stredisko MZV SR pre pomoc občanom tel. č. tel: +421 2 59785978. Odporúčame aj hot line letiska Domodedovo: +7 (495)644-40-66,“ informoval agentúru SITA hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher. Ministerstvo zahraničných vecí SR potvrdilo, že sa na moskovskom letisku v čase výbuchu nachádzali minimálne piati Slováci. Podľa medializovaných informácií boli na letisku herci Zuzana Fialová a Ľuboš Kostelný so sestrou Alexandrou. Na rovnaký let z Viedne sa podľa hovorcu rezortu diplomacie Ľuboša Schwarzbachera zaregistrovali aj ďalší dvaja Slováci. „Podľa predbežných informácií sú tiež v poriadku, pokračujú z Moskvy do miesta svojej destinácie,“ povedal agentúre SITA Schwarzbacher.

Do Slovenského domu, ktorý spadá pod našu ambasádu v Rusku, prišiel Kostelný spolu so sestrou. Fialová sa momentálne nachádza v nemocnici. Slovenský veľvyslanec v Rusku Jozef Migaš v TA3 povedal, že herečku čaká operácia, zrejme pre poranenia od črepín z výbušniny. Okrem toho má poranené aj ucho. „Dvom občanom poskytli v Slovenskom dome ubytovanie a jedlo, je o nich postarané,“ uviedol Schwarzbacher. MZV registrovalo krátko pred 20:00 v Stredisku MZV SR pre pomoc občanom tri žiadosti príbuzných, ktorí sa zaujímali o svojich príbuzných v Moskve. „Preverovali sme to, zatiaľ sme všetkých vybavili tým, že ich príbuzní sú v poriadku,“ hovorí Schwarzbacher.

Spravodajský portál Sme.sk cituje Kostelného, podľa ktorého je herečka ľahko zranená na uchu a šrapnel ju zranil pod rebrom, nejde však o nič vážne. „Nevylučujeme však, že medzi zranenými sú aj ďalší občania SR, keďže ide o letisko, ktoré často využívajú aj naši občania,“ poznamenal Schwarzbacher.

Výbuch zranil aj herečku Zuzanu Fialovú a herca Ľuboša Kostelného

Pri výbuchu na moskovskom letisku Domodedovo boli aj dvaja slovenskí herci Zuzana Fialová a Ľuboš Kostelný. Agentúre SITA to potvrdila PR manažérka Iveta Pospíšilová zo spoločnosti Trigon Production, s. r. o., ktorá kedysi zamestnávala Fialovú. S Fialovou telefonoval producent Patrik Pašš v čase, keď ju prevážala sanitka do nemocnice. Denníku SME sa podarilo dovolať Kostelnému. Podľa informácií na portáli sme.sk Kostelný uviedol, že je Fialová ľahko zranená na uchu a šrapnel ju zranil pod rebrom, nejde však o nič vážne. Kostelného taktiež zšrasiahol šrapnel.

Moskva je v pozore

Nad miestom výbuchu je hustý dym, ktorý sťažuje záchranárske úsilie. Ľudí z letiska bezprostredne evakuovali. Zamestnanci letiska zbúrali stenu medzi batožinovým priestorom, aby umožnili ľuďom odchod z miesta výbuchu. Ako uviedla jedna zo svedkýň Tatiana Papová, „prišla asi pred hodinou a pol. Počula som, že bol výbuch v časti príletov. V časti batožín už bolo plno dymu. Bolo tam veľa ľudí, pretože eskalátory sa prestali posúvať. Zamestnanci organizovali núdzové úniky, dvere však boli príliš úzke a ľudia ich okamžite zaplnili. Začali preto rúcať stenu, aby im umožnili únik. Krátko na to letisko prestalo prijímať lety.

Moskovská polícia je v pohotovosti pre prípad teroristickéhoé útoku v hlavnom meste. Pod dohľadom je aj letisko Vnukovo a medzinárodné letisko Šeremetevo, ako aj metro. Medzinárodné lety presmerovali na iné letiská. Okolo 80 záchranárskych tímov je už na mieste nešťastia. Prví zranení sú už v nemocnici. Ruský prezident Dmitrij Medvedev sa zvolal stretnutie s generálnym prokurátorom, šéfom vyšetrovateľskej komisie a ministrom dopravy. Ako uviedol vo svojom vyhlásení vyšetrovací výbor, výbuch nastal o 16.32 miestneho času (14.32 SEČ) v príletovej hale.

RUSKO: Najhoršie útoky za posledné roky

1999

13. septembra: Bomba zničila obytný dom v Moskve, zahynulo 118 ľudí.

2002

23.-26. októbra: Povstalci zo separatistickej Čečenskej republiky zajali viac než 800 rukojemníkov na muzikálovom predstavení v Moskve. 130 z nich zahynulo, takmer všetci z nich po zásahu ruských špeciálnych jednotiek, ktoré použili proti ozbrojencom omamný plyn.

2003

5. júla: Dve samovražedné útočníčky, najmenej jedna z nich z Čečenska, zabili na rockovom koncerte v Moskve 15 ľudí.

5. decembra: Viac než 40 ľudí zahynulo pri útoku na osobný vlak v severnej časti Čečenska.

2004

6. februára: V preplnenom moskovskom metre vybuchla v čase rannej špičky bomba. Zomrelo 41 ľudí.

24. augusta: V dvoch lietadlách, ktoré práve odleteli z Moskvy, útočníci súčasne odpálili bomby. Útok si vyžiadal 90 mŕtvych.

1.-3. septembra: Čečenskí separatisti zajali okolo 1 200 detí, učiteľov a rodičov v Beslane v Severnom Osetsku. Rukojemnícka dráma vyústila do prestrelky, ktorú neprežilo najmenej 344 ľudí, polovica z nich tvorili deti.

2009

27. novembra: Bombový útok na rýchlik smerujúci z Moskvy do Petrohradu si vyžiadal životy 28 osôb. K zodpovednosti za čin sa prihlásili moslimskí extrémisti.

2010

29. marca: Dve samovražedné útočníčky sa odpálili v moskovskom metre. Zomrelo 40 ľudí.

9. septembra: Sedemnásť ľudí zahynulo pri výbuchu bomby umiestnenej v aute pri trhovisku v severoosetskom meste Vladikaukaz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Fogh RasmussenBenedikt XVI.Dmitrij MedvedevJozef MigašĽuboš KostelnýPápež Benedikt XVI.Patrik PaššZuzana Fialová
Firmy a inštitúcie Medzinárodné letisko Domodedovo