Rusi zatkli Lukašenkovho exhovorcu, spolu s ďalším mužom mal pripravovať prevrat a zabiť prezidenta

Alexander Lukašenko
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zatkla dvoch Bielorusov, ktorí podľa nej pripravovali zvrhnutie vlády v Bielorusku a atentát na tamojšieho prezidenta Alexandra Lukašenka. Jedným zo zatknutých je niekdajší Lukašenkov hovorca, ktorý sa neskôr pridal k opozícii, Alexander Feduta.

Ďalší je právnik Juras Zjankovič, ktorý má dvojaké, bielorusko-americké občianstvo. FSB v sobotu uviedla, že dvojicu už odovzdali do Bieloruska.

Dvojica mala plánovať vojenský prevrat

Ruské úrady na mužov upozornila bieloruská bezpečnostná služba KGB. Dvojica podľa FSB prišla do Moskvy, aby sa stretla s opozične zmýšľajúcimi bieloruskými generálmi, ktorým povedali, že „pre úspešnú realizáciu ich plánu bolo potrebné fyzicky vylúčiť prakticky celé najvyššie vedenie republiky“.

„Podrobne opísali plán pre vojenský prevrat, vrátane zadržania rozhlasových a televíznych centier, ktoré by vysielali ich výzvu k ľudu, blokovania vnútorných jednotiek a jednotiek poriadkovej polície lojálnych súčasnej vláde,“ uviedla FSB.

Údajné prisahanie FBI a CIA

Lukašenko v sobotu pre bieloruskú televíziu uviedol, že vyšetrovatelia našli dôkazy zahraničnej účasti v údajnom sprisahaní, „pravdepodobne FBI, CIA“.

Od vypuknutia celonárodných protivládnych protestov po sporných augustových prezidentských voľbách Lukašenko opakovane viní Západ z údajného plánovania jeho zosadenia či dokonca prípravy vojenskej intervencie, pripomína agentúra AP.

Na protestoch proti znovuzvoleniu Lukašenka, ktoré bolo podľa opozície a niektorých pracovníkov volebných miestností zmanipulované, sa nezriedka zúčastnilo aj viac ako 200-tisíc ľudí. Viac ako 34-tisíc ľudí počas protestov bezpečnostné zložky zatkli a mnohých polícia aj zbila. Najprominentnejšie opozičné osobnosti z Bieloruska ušli alebo skončili vo väzbe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Lukašenko