Rusi zdolali presvedčivo Američanov, idú za obhajobou zlata

Najkrajšie momenty zo semifinále MS v hokeji

PRAHA 16. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Ruska vyzvú vo finále 79. majstrovstiev sveta v Prahe v nedeľu hráčov Kanady. Hráči „zbornej“ si vybojovali účasť v boji o zlato sobotňajším večerným víťazstvom nad USA 4:0.

Rusko má šancu obhájiť majstrovský titul. Vo finále hralo s Kanadou naposledy v Berne 2009, kde vyhralo 2:1. Súboj o zlato je na programe v nedeľu od 20.45 h, tím kapitána Iľju Kovaľčuka sa bude usilovať o 28. prvenstvo na MS (bilancia doteraz 27 – 9 – 7).

Na Američanov čaká súboj o tretie miesto s domácim Českom. Rusko vrátilo USA prehru 2:4 z ostravskej základnej skupiny. V jeho drese prvýkrát nastúpil Alexander Ovečkin, ktorý do českej metropoly priletel len v piatok a v sobotu dal o sebe vedieť presným zásahom i asistenciou.

O osude druhého semifinále pražského šampionátu sa rozhodlo až v tretej tretine. Najskôr v 48. minúte trafil presne Sergej Moziakin, potom o tri minúty neskôr aj Alexander Ovečkin. Na 3:0 zvýšil Vadim Šipačov a bodku do prázdnej bránky dal Jevgenij Malkin.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo semifinále MS v hokeji

Semifinále (Praha):
USA – Rusko 0:4 (0:0, 0:0, 0:4)

– Rusko postúpilo do finále

Góly: 48. Moziakin (Bobrovskij), 51. Ovečkin, 56. Šipačov (Kuľomin, Moziakin), 59. Malkin (Ovečkin)

Vylúčení: 3:2, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Wehrli (Švaj.), Rönn (Fín.) – Dahmén (Švéd.), Mills (Kan.), 14 938 divákov

USA: Hellebuyck – Faulk, Krug, S. Jones, Reilly, C. Murphy, Moore, Gardiner – Bonino, Coyle, Lee – B. Smith, Vesey, Arcobello – Eichel, T. Lewis, Nelson – Moses, Larkin, Hendricks – Morin

Rusko: Bobrovskij – Jakovlev, Belov, Kulikov, Antipin, Čudinov, Mironov – Plotnikov, Tichonov, Ovečkin – Kuľomin, Malkin, Moziakin – Panarin, Šipačov, Tarasenko – Dadonov, Širokov, Kovaľčuk, Anisimov

Od začiatku sa hralo rýchlo

Od úvodu sa hral v O2 Arene rýchly hokej, hra sa prelievala z jednej strany na druhú a oba tímy si utvorili viaceré šance. Chvíľu bol puk dlhšie pred americkou bránkou, o pár momentov neskôr si tlak zasa vytvoril zámorský tím.

V 16. minúte sa rútili Ovečkin s Malkinom na jedného amerického zadáka, ale center Pittsburghu nemieril presne. Na opačnej strane mal dobrú možnosť Moses. Obaja brankári dominovali a držali si čisté konto.

V druhej časti hry boli nebezpečnejší Američania, viackrát ratoval Bobrovskij. Hráči USA hrali jednoducho a snažili sa strieľať z každej pozície, čím si utvárali pred bránkou tlak. Veľké šance na otvorenie skóre mali aj Rusi, ale Hellebuyck vyhrával osobné súboje. V 34. min minul odkrytú ruskú bránku Lee. Bobrovskij zlikvidoval tutovku Leeho.

Rusi rozhodli behom pár minút

Oba tímy pozorne vykrývali priestor pred bránkami, útočiaci hráči museli vynaložiť veľa úsilia, aby ohrozili brankárov v čistej príležitosti. Mužstvá si nedarovali na ľade ani kúsok priestoru, vidieť bolo množstvo osobných súbojov.

V 48. minúte po šanci Larkina otočili Rusi rýchlo hru, Moziakin zobral puk, urobil kľučku v strednom pásme a spomedzi kruhov trafil presne nad rameno Hellebuycka. V 51. minúte zaváhal Justin Faulk na obrannej modrej, puk mu preskočil hokejku, dostal sa k Alexandrovi Ovečkinovi, ktorý našiel miesto nad vyrážačkou amerického gólmana.

Rusov potom pri šanci Larkina podržal Bobrovskij. V 55. minúte dal Rusom ešte väčšiu istotu zblíza Šipačov a zvýšil na 3:0. Američania to potom skúšali dlhou hrou bez brankára, počas nej sa dostala dopredu dvojica hráčov, Ovečkin ešte posunul puk Malkinovi, ktorý spečatil postup Ruska do finále.

Jack Eichel (útočník USA): „Dve tretiny to bol skutočne vyrovnaný zápas, škoda, že sme nepremenili naše šance. V tretej dvadsaťminútovke nám odskakovali puky, nedarilo sa nám ich udržať a Rusi využívali svoje príležitosti. Súboj s Čechmi o bronz bude veľmi ťažký, chceme ho však vyhrať a odísť z Prahy s medailou.“

Sergej Bobrovskij (brankár Ruska): „Pomohlo nám, že sme držali dlhé čisté konto. Hráči predo mnou skvele vykrývali priestor, hádzali sa do striel. Som prekvapený, že som prihral na víťazný gól. Bol to iba odrazený puk, akciu výborne zakončil Sergej Moziakin. Zajtra na nás čaká najväčší zápas nášho života. Veľmi sa naň tešíme, musíme si poriadne oddýchnuť a potom sa dobre naň pripraviť.“

Artemij Panarin (útočník Ruska): „Hrali sme proti veľmi dobrému tímu, videli sme to už v prvom súboji v Ostrave. Bol to náročný zápas pre nás, Američania hrali skutočne dobrý hokej. Od začiatku do konca sme hrali rovnaký systém, viac sme sa tlačili pred bránku. Boli sme trpezliví a vďaka Bobrovskému sme držali čisté konto. Kanada má silné mužstvo, ale rovnako aj my. Bude to ťažký a vyrovnaný súboj.“