Ruská banka opäť neohlásene zakročila proti poklesu rubľa

MOSKVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Ruská centrálna banka intervenovala v stredu 3. decembra na devízovom trhu s cieľom brániť hodnotu národnej meny. Banka o tom informovala v piatok a uviedla, že na intervencie v stredu vynaložila 1,87 miliardy dolárov. Išlo už o druhú neohlásenú intervenciu od 10. novembra, kedy Moskva zaviedla voľne plávajúci kurz rubľa.

V piatok centrálna banka Ruska podľa obchodníkov pravdepodobne opäť intervenovala na podporu rubľa. Ruská mena v úvode obchodovania oproti doláru stúpla o 3,3 percenta. Do 7:40 GMT ustúpila, ale oproti predošlému dňu bola oproti doláru vyššie o 2,1 percenta, a to na úrovni 53 RUB/USD. Voči euru bola vyššie o 2,6 percenta na úrovni 65,70 RUB/EUR. „Nepochybne išlo o centrálnu banku. V priebehu niekoľkých minút sa predala viac ako jedna miliarda dolárov,“ povedal díler veľkej ruskej banky.

Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi sa svojim prejavom o stave spoločnosti nepodarilo vo štvrtok rubeľ podporiť. Centrálnej banke a ministerstvu financií však dal pokyn, aby spoločne bojovali proti špekulantom na trhu. „Situácia sa však vo svojej podstate nezmenila, ropa je lacná, sankcie sú v platnosti, obyvateľstvo naďalej vytvára zásoby dovážaných tovarov napriek kurzu rubľa,“ povedal díler veľkej západnej banky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom