Ruská banka pre inflačné riziká výrazne zdvihla úroky

Rubeľ, dolár, euro, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

MOSKVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Ruská centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu o 100 bázických bodov na úroveň 10,5 percenta. Za dôvod svojho štvrtkového kroku označila zvýšenie inflácie a silnejúce očakávania, že ruský rubeľ oslabí. Banka uviedla, že bude pokračovať vo zvyšovaní svojej kľúčovej sadzby, ak sa zväčšia inflačné riziká.

Centrálna banka Ruska je pod tlakom, aby sprísnila menovú politiku s cieľom podporiť rubeľ, ktorý od júna oproti doláru klesol o takmer 40 percent. Banka zároveň musí zabrzdiť infláciu, ktorá v novembri stúpla na úroveň 9,1 percenta.

Po oznámení centrálnej banky o zvýšení úrokov však rubeľ naďalej oslaboval. Mnohí účastníci trhu totiž očakávali ešte tvrdšie kroky banky v záujme podpory národnej meny.

Od začiatku tohto roka ruská centrálna banka na obranu rubľa vynaložila vyše 75 miliárd dolárov. Od júna, kedy dovolila kurzu rubľa voľne plávať, na jeho obranu použila viac ako päť miliárd dolárov. Štvrtkové rozhodnutie banky znamená, že v tomto roku kľúčovú sadzbu celkovo zdvihla o 500 bázických bodov napriek prudkému spomaleniu ekonomického rastu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ruská centrálna banka