Ruská duma chce zakázať propagáciu homosexuality

Gay
Foto: SITA/AP

MOSKVA 25. januára (WEBNOVINY) – Ruská polícia zadržala v piatok 20 ľudí na demonštrácii aktivistov za práva homosexuálov, ktorí pred parlamentom protestovali proti návrhu vládneho zákona o zákaze propagácie homosexuality pred neplnoletými.

V Štátnej dume, dolnej komore ruského parlamentu, sa v piatok uskutočnilo prvé čítanie návrhu. Nový zákon by mohol viesť k zákazu propagácie homosexuálnych podujatí a k pokutovaniu ich organizátorov.

Odporcovia zákona tvrdia, že jeho hlavným cieľom nie je ochrana detí, ale okresanie práv homosexuálov. Prívrženci zas hovoria, že nový zákon má zabrániť propagácii homosexuality v televízii a rozhlase a chrániť tak zdravý rozvoj detí.

Gay
Foto: SITA/AP Alastair Grant

„Nepriateľstvo voči gayom a lesbičkám je v spoločnosti rozšírené a Duma, ktorá už prijala veľa nepopulárnych zákonov, teraz dúfa, že získa podporu prijatím legislatívy proti homosexuálom,“ povedala aktivistka Ljudmila Alexejevová.

Vyjadrila obavy, že úrady by podľa zákona mohli trestať demonštrantov za podporu práv homosexuálov, ako aj bozkávanie na ulici či dokonca držanie sa za ruky.

Predsedníčka parlamentného výboru pre rodinu Jelena Mizulinová hovorí, že takéto zákony sú potrebné na „ochranu detí pred dôsledkami homosexuality“, ktorú až 74 percent Rusov pokladá za nemorálnu.

Za porušenie nového zákona môžu úrady udeliť pokutu 5000 rubľov (123 eur) pre jednotlivca, 50 000 rubľov (1230 eur) pre vedúcich pracovníkov a až 500 000 rubľov (12 300 eur) pre organizácie a školy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom