Ruská polícia zadržala ôsmich podozrivých v súvislosti s útokom v metre

Výbuch v petrohradskom metre
Jeden z podozrivých v súvislosti s útokom v petrohradskom metre, ktorého zadržala ruská polícia. Petrohrad, 6. apríl 2017. Foto: SITA/AP.

MOSKVA/PETROHRAD 7. apríla (WebNoviny.sk) – Ruská polícia zadržala pri štvrtkových raziách v Petrohrade a Moskve ôsmich podozrivých v súvislosti s pondelkovým teroristickým útokom v petrohradskom metre.

„Šesť ľudí bolo zaistených – v spolupráci s Federálnou bezpečnostnou službou a políciou – v Petrohrade a dvaja v Moskve,“ uviedla hovorkyňa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Svetlana Petrenková, ktorú citovala agentúra TASS.

V bytoch podozrivých objavili strelné zbrane, muníciu a výbušné zariadenie podobné tomu, čo sa po útoku z 3. apríla podarilo nájsť a zneškodniť na petrohradskej stanici Námestie povstania. Zadržané osoby majú mená, ktoré naznačujú ich stredoázijský pôvod. Vyšetrovatelia chcú obratom požiadať súd o ich oficiálne vzatie do väzby.

V dôsledku pondelkového výbuchu vo vagóne petrohradského metra prišlo o život 14 ľudí a vyše 50 utrpelo zranenia.

Útočník – etnický Uzbek pôvodom z Kirgizska Akbaržon Džalilov – pri explózii zahynul. Zatiaľ sa nenašli dôkazy, že by bol býval prepojený na Islamský štát alebo iné džihádistické skupiny. Ruská polícia zadržala v uplynulých dňoch niekoľko predpokladaných Džalilovových komplicov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom