Ruska Sergejevová sa priznala k dopingu, pred olympiádou mala na sebe tričko s nápisom „Nedopujem“

Nadežda Sergejevová
Ruská bobistka Nadežda Sergejevová. Foto: archívne, SITA/AP.

PJONGČANG 24. februára (WebNoviny.sk) – Ruská bobistka Nadežda Sergejevová, ktorú na zimných olympijských hrách 2018 v juhokórejskom Pjongčangu pozitívne testovali na zakázanú látku stimulant trimetazidín, sa priznala k dopingu a diskvalifikovali ju. Športový arbitrážny súd (CAS) v sobotu informoval, že Sergejevová akceptovala predbežné vylúčenie.

Prelink

Je druhou členkou Olympijského tímu Ruska s dopingom na tohtoročných ZOH, pred začiatkom hier mala na sebe tričko s nápisom „Nedopujem“. Tridsaťročná Sergejevová skončila v súťaži dvojbobov na 12. mieste. Látka trimetazidín sa používa na liečenie angíny. Podľa Svetovej antidopingovej agentúry má vplyv na metabolizmus, a preto je zakázaná.

Prvým ruským previnilcom bol curler Alexander Krušeľnickij a musel vrátiť bronzovú medailu zo súťaže miešaných párov. Krušeľnickij neprešiel antidopingovou kontrolou na meldónium. Ďalšími športovcami s pozitívnym dopingovým testom na ZOH 2018 boli slovinský hokejista Žiga Jeglič a japonský rýchlokorčuliar Kei Saito. Obaja už opustili dejisko olympiády.

Ruskí športovci súťažia v Pjongčangu pod olympijskou vlajkou po tom, ako sa prevalila kauza štátom riadeného dopingu na minulých ZOH 2014 v Soči. Medzinárodný olympijský výbor po týchto udalostiach suspendoval Rusko zo ZOH 2018, momentálne sa čaká, či MOV tento zákaz zruší, aby Rusi mohli na nedeľňajšom záverečnom ceremoniáli vystúpiť s vlastnou zástavou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander KrušeľnickijŽiga Jeglič
Firmy a inštitúcie CAS Športový arbitrážny súdMOV Medzinárodný olympijský výbor