Ruské denníky vyzvali na transparentné vyšetrenie prípadu zatknutého investigatívneho novinára

Ivan Golunov
Ruský investigatívny novinár Ivan Golunov. Foto: archívne, SITA/AP

MOSKVA 10. júna (WebNoviny.sk) – Tri popredné ruské denníky na svojich pondelkových titulných stránkach prejavili solidaritu so zatknutým investigatívnym novinárom Ivanom Golunovom.

Vyzývajú na transparentné vyšetrovanie

Kommersant, Vedomosti a RBK, tri mienkotvorné ruské denníky, zverejnili spoločný editoriál s nadpisom Ja/My Ivanov Golunov, v ktorom vyzývajú na transparentné vyšetrenie prípadu prominentného novinára.

Golunova zadržali vo štvrtok a obvinili ho z obchodovania s drogami. Jedného z najprominentnejších investigatívnych novinárov v Rusku údajne policajti bili a vo väzbe ho držali 12 hodín bez prístupu k právnikovi. V nedeľu ho po vlne verejného rozhorčenia presunuli do domáceho väzenia.

Vyhrážali sa mu

Nezávislý spravodajský portál Meduza, pre ktorý Golunov pracuje, v piatkovom stanovisku uviedol, že sa novinárovi v poslednej dobe niekto vyhrážal a je preto „dôvod domnievať sa„, že ho prenasledujú pre jeho prácu.

Ruské úrady tvrdia, že mal v čase zadržania pri sebe drogy a ďalšie našli aj v jeho byte. Všetky tri spomínané denníky v pondelok spochybnili dôkazy predložené v súvislosti s prípadom novinára.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Golunov