Ruské embargo zasiahne Slovákov mierne, trpieť bude Litva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zatva pole obilie polnohospodarstvo traktor
V niektorých oblastiach je zrno pšenice veľmi drobné. Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Ruský zákaz dovážať poľnohospodárske produkty z krajín Európskej únie by pre Slovensko mohlo znamenať ročnú stratu šesť miliónov eur. Spomedzi členských krajín sa tak radíme medzi tie, ktoré by embargo malo zasiahnuť najmenej.

Zákaz by mal mať menší dopad už len na Luxembursko, kde sa predpokladá strata päť miliónov eur a na rumunskú ekonomiku, v prípade ktorej odhadovanú ujmu vyčíslili na jeden milión eur. Odhad zverejnil Európsky parlament, vychádzal pritom zo štatistík o vývoze za minulý rok.

Najviac bude trpieť Litva a Poľsko

Najväčšie straty by podľa zverejnených údajov mohli utrpieť v Litve, a to až 922 miliónov eur, a v Poľsku 840 miliónov eur. Medzi ďalšie krajiny výrazne zasiahnuté embargom zaradil parlament Nemecko, kde sa straty na základe údajov predchádzajúceho roka odhadujú na 589 miliónov eur, či susediace Holandsko s ujmou 503 miliónov eur.

Obdobné straty ako Slovensko by mohlo počítať aj Chorvátsko (sedem miliónov eur) či Bulharsko (osem miliónov eur). Aj pre naše susediace krajiny, už okrem spomínaného Poľska, by mohol ruský zákaz znamenať vyššie škody ako pre nás. V prípade Českej republiky sú odhadované na 11 miliónov eur, Maďarska na 77 miliónov eur a Rakúska na 103 miliónov eur.

Embargo sa môže dotknúť dovozu za vyše päť miliárd eur

Európsky parlament konštatuje, že ruský zákaz dovozu bude mať na hospodárstvo únie drvivý dopad. „Táto krajina je totiž druhým najväčším vývozným trhom pre európske poľnohospodárske produkty. Na druhej strane, 43 percent celkového ruského dovozu pochádza z EÚ,“ vysvetľuje EP vo svojom stanovisku.

Za minulý rok vyviezli štáty EÚ do Ruska poľnohospodárske produkty v objeme 11,3 miliardy eur. Očakáva sa, že embargo sa dotkne dovozu v hodnote 5,1 miliardy eur.

Rusko zakázalo dovoz potravín z EÚ, USA, Kanady, Austrálie a Nórska siedmeho augusta tohto roka. Stalo sa tak po tom, čo únia prijala voči nemu opatrenia v nadväznosti na ukrajinskú krízu a zostrel lietadla nad Ukrajinou.

Ruské embargo sa týka mäsa, mliečnych produktov, ovocia a zeleniny. Európska komisia už prijala podporné opatrenia v hodnote 155 miliónov eur, ktoré majú pomôcť pestovateľom ovocia, zeleniny a výrobcom masla a syra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európsky parlament