Ruské stíhačky útočili v Sýrii, prvýkrát štartovali z Iránu

Ruské vojenské lietadlá prvýkrát štartovali z Iránu
Bombardéry Su-34 a Tu-22M3 v utorok zaútočili na Islamský štát i militantov z Frontu an-Nusra v Aleppe, ako aj v Dajr az-Zaure a Idlibe. Foto: SITA/AP

MOSKVA 16. augusta (WebNoviny.sk) – Ruské vojenské lietadlá odštartovali v utorok z leteckej základne v provincii Hamadán na západe Iránu a z tejto krajiny prvýkrát podnikli nálety proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) v Sýrii. Cielili pritom napríklad na militantov v oblasti sýrskeho mesta Aleppo, informovalo ruské ministerstvo obrany.

Oznámenie ministerstva predstavuje veľký posun v snahách poraziť sunnitskú militantnú organizáciu. Rusko pri svojich operáciách v Sýrii ešte nikdy predtým nevyužívalo zariadenia mimo tejto arabskej krajiny. Píšu o tom tlačové agentúry DPA a AP. Vo vyhlásení ministerstva sa uvádza, že bombardéry Su-34 a Tu-22M3 vzlietli a zaútočili na Islamský štát i militantov z Frontu an-Nusra v Aleppe, ako aj v Dajr az-Zaure a Idlibe. Zničili tam päť veľkých muničných skladov, výcvikové tábory a tri veliteľské stanovištia.

Rusko a Irán v posledných mesiacoch rozširujú vzájomné vzťahy, keďže väčšina sankcií proti Iránu bola už zrušená. Irán teda umožnil Rusku využiť jednu z svojich základní, aby mohli odtiaľ vzlietnuť ruské bombardéry a podniknúť útoky vnútri Sýrie – je to čosi neslýchané v novodobých dejinách Islamskej republiky, pozastavuje sa agentúra AP. Iránska ústava, schválená po islamskej revolúcii z roku 1979, zakazuje zriaďovanie akýchkoľvek cudzích vojenských základní na území Iránu. Avšak iránskym predstaviteľom nič nezakazuje, aby povolili cudzím štátom využívať letecké základne.

Iránska štátna tlačová agentúra IRNA v Teheráne citovala tajomníka iránskej národnej bezpečnostnej rady Alího Šamcháního, ktorý dnes povedal, že Teherán a Moskva sa „podelili o kapacity a možnosti“ v boji proti organizácii Islamský štát. Šamchání uviedol, že „vďaka konštruktívnej a rozšírenej spolupráci medzi Iránom, Ruskom a Sýriou a frontom odporu (libanonským hnutím Hizballáh) sa situácia stala pre teroristov veľmi ťažkou – tento trend bude pokračovať až do ich úplného zničenia“.

Rusko vopred upozornilo koalíciu vedenú Spojenými štátmi pred utorkovýcm bombardovaním v Sýrii. Informovala o tom agentúra AP odvolávajúca sa na hovorcu armády Spojených štátov Christophera Garvera. Podľa neho Rusko pred náletom svojich bombardérov v Sýrii aktivovalo komunikačnú linku s vedením koalície štátov, ktoré bojujú proti IS. Moskva upozornila, že jej bombardéry vchádzajú do vzdušného priestoru Iraku a Sýrie a môžu sa dostať do blízkosti koaličných lietadiel.

Armádny hovorca Garver spresnil, že Rusko prelety avizovalo v tesnom predstihu, čo však bolo dostatočne včas na to, aby bola bezpečnosť zachovaná. Prelety ruských bombardérov podľa neho neovplyvnili letecké operácie koalície.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom