Ruského gymnastu Kuliaka potrestali za dres s písmenom „Z“, dostal ročný dištanc

Ivan Kuliak
Ivan Kuliak. Foto: twitter.com

Ruského gymnastu Ivana Kuliaka potrestali ročným zákazom činnosti po tom, ako na marcovom podujatí Svetového pohára v katarskej Dauhe prišiel na stupne víťazov v drese, na ktorom bolo vyobrazené písmeno „Z“ – národný vojnový symbol. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Musí vrátiť medailu

Kuliak skončil na bradlách tretí, pričom na pódiu sa dokonca stretol s víťazným Ukrajincom Iľjom Kovtunom. Teraz navyše musí vrátiť medailu zo spomenutého podujatia, má však právo odvolať sa voči verdiktu do 21 dní.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Písmeno „Z“ sa stalo symbolickým v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Ruskí vojaci ho majú namaľované na tankoch a iných vojenských strojoch, pričom na znak podpory Putinovmu režimu ho v Rusku nosievajú i viacerí tamojší politici.

Zákaz účasti na podujatiach

Incident vyšetrovala Medzinárodná gymnastická federácia (FIG) a Kuliaka za porušenie jej pravidiel neskôr potrestala Nadácia pre etiku (GEF), ktorá sa zaoberá disciplinárnymi prípadmi a dohliada na čistotu výkonov v športovej gymnastike.

Dvadsaťročný Kuliak sa počas najbližších 12 mesiacov nesmie zúčastniť na žiadnom podujatí organizovanom FIG a pridruženými členskými federáciami. Bude musieť vrátiť odmenu za účasť v Katare i zaplatiť trovy konania, dohromady vo výške 2-tisíc švajčiarskych frankov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan KuliakVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Medzinárodná gymnastická federáciaNadácia pre etiku