Ruskej antidopingovej agentúre zrušili suspendáciu, proti rozhodnutiu boli nielen športovci

RUSADA Ruská antidopingová agentúra
RUSADA - Ruská antidopingová agentúra. Foto: SITA/AP

VICTORIA 20. septembra (WebNoviny.sk) – Ruská antidopingová agentúra (RUSADA) sa po troch rokoch vracia do medzinárodných štruktúr. Činnosť jej pozastavili v dôsledku štátom podporovaného dopingu tamojších športovcov.

Musia splniť prísne kritériá

Výkonný výbor Svetovej antidopingovej organizácie (WADA) vo štvrtok na kongrese na Seychelách odhlasoval zrušenie suspendácie. „Rusko si je vedomé svojich pochybení,“ uviedli čelní predstavitelia WADA v predbežnom stanovisku. Informovala o tom aj BBC.

Proti pozitívnemu rozhodnutiu skôr brojili športovci i viceprezidentka WADA Linda Hellelandová. Ich hlasy však nestačili na zvrátenie hlasovania. Na prvý pohľad víťazstvo ruskej športovej diplomacie nie je bez podmienok. RUSADA musí plniť prísne kritériá, ak si chce zachovať príslušnosť vo svetovej autorite v boji proti dopingu.

Rozsiahla dopingová aféra

„Súčasťou rozhodnutia je harmonogram, počas ktorého bude mať WADA prístup do moskovského laboratória na analýzu vzoriek,“ povedal prezident WADA Craig Reedie a na margo hlasovania dodal: „Za návrat RUSADA sa vyslovila drvivá väčšina z 12-člennej komisie.“ Súčasťou podmienok opätovného prijatia do WADA je aj akceptácia výsledkov správy Richarda McLarena, povereného vyšetrovaním ruského dopingu.

Ruskú antidopingovú agentúru vylúčili z medzinárodného orgánu v roku 2015 po prevalení sa rozsiahlej dopingovej aféry. Spustil ju bývalý riaditeľ laboratória v Moskve Grigorij Rodčenkov, ktorý prezradil, že ruská vláda počas zimných olympijských hier v Soči 2014 úmyselne kryla doping domácich pretekárov. Rodčenkov sa v súčasnosti skrýva v USA pod ochranou federálnych úradov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Grigorij Rodčenkov
Firmy a inštitúcie WADA Svetová antidopingová agentúra