Ruskí futbalisti zdolali Česko rozdielom triedy 4:1

Ruskí futbalisti porazili Česko 4:1
Zľava: Ruský futbalista Roman Širokov v súboji s českým brankárom Petrom Čechom počas zápasu ME v Poľsku a na Ukrajine. Foto: SITA/AP

VROCLAV 8. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Ruska zvíťazili v piatkovom stretnutí v základnej A-skupine na XIV. majstrovstvách Európy nad Čechmi jednoznačne 4:1.

Skóre duelu na Mestskom štadióne vo Vroclave otvoril Alan Dzagojev v 15. min. O deväť minút neskôr zvýšil náskok „zbornej“ Roman Širokov.

Na 1:2 z pohľadu Čechov znížil v úvode druhého polčasu záložník nemeckého Wolfsburgu Václav Pilař.

Zverenci holandského trénera Dicka Advocaata pridali ešte ďalšie dva presné zásahy, keď skórovali Alan Dzagojev a striedajúci Roman Pavľučenko.

Rusi sa po prvom hracom dni usadili na čele tabuľky A-skupiny, na druhej pozícii sú domáci Poliaci spoločne Grékmi. Ich piatkový vzájomný zápas sa skončil nerozhodným výsledkom 1:1. Česi sú bez bodu štvrtí.

Obrazom: Rusko – Česko

Ruskí fanúšikovia počas zápasu ME proti Česku Foto: SITA/AP

Čech Milan Baroš spracováva loptu počas zápasu ME proti Rusku Foto: SITA/AP
Rus Aleksandr Keržakov sa teší z gólu v zápase ME proti Česku Foto: SITA/AP
Čech Jaroslav Plašil (vľavo) v súboji s Rusom Konstantinom Zyrianovom počas ME vo futbale 2012 Foto: SITA/AP
Česká fanúšička počas zápasu ME v Poľsku a na Ukrajine proti Rusku Foto: SITA/AP

Výsledok – piatok:

A-skupina (Vroclav/Poľ.):

Rusko – Česko 4:1 (2:0)

Góly: 15. a 79. Dzagojev, 24. Širokov, 82. Pavľučenko – 52. Pilař, bez kariet, rozhodovali: Webb – Mullarkey, Kirkup (všetci Angl.)

Rusko: Malafejev – Aňukov, A. Berezuckij, Ignaševič, Žirkov – Širokov, Denisov, Zyrianov – Dzagojev (85. Kokorin), Keržakov (73. Pavľučenko), Aršavin

Česko: P. Čech – Gebre Selassie, R. Hubník, Sivok, Michal Kadlec – Plašil, Jiráček (76. Petržela) – Pilař, Rosický, Rezek (46. Hübschman) – Baroš (85. Lafata)

I. polčas

V úvodnej desaťminútovke mali viac z hry prekvapujúco Česi, ktorí sa snažili o ofenzívne predstavenie.

V 14. min mal prvú gólovú príležitosť po kombinácii Aršavina so Žirkovom kanonier Keržakov.

O minútu už „zborná“ otvorila skóre. Rýchly brejk Rusov najprv zakončil hlavičkou do žrde Keržakov, ale pohotový Dzagojev poslal loptu prudkou strelou do siete. Ten istý hráč spálil tutovku v 19. min, keď nepresnou strelou zakončil rýchly protiútok Ruska.

Česi absolútne „horeli“ v defenzíve a doplatili na to v 24. min. Aršavin prihrávkou cez stred obrany našiel Širokova, a ten bez problémov prehodil vybehnuvšieho českého brankára – 2:0.

V 33. min nezužitkoval na gól ďalšiu dieru v českej obrane Keržakov, jeho strela zo stredu pokutového územia smerovala nad bránku. Rusi odchádzali do kabín s dvojgólovým náskokom.

II. polčas

Aj v druhom polčase pokračoval pekný ofenzívny futbal.

Česi znížili na rozdiel jediného gólu v 52. min, keď Pilař zužitkoval kolmicu klubového spoluhráča z Wolfsburgu Jiráčka.

Pilař obišiel ruského gólmana a poslal loptu bez problémov do prázdnej bránky. Nasledujúcich desať minút si ani jedno z mužstiev nevypracovalo šancu.

Až v 64. min zaváhal zoči – voči brankárovi Čechovi Keržakov, ktorého strela približne o meter minula pravú žrď.

V 70. min spálil ten istý hráč ďalšiu tutovku, strela mu absolútne nesadla a Petr Čech nemusel zasahovať. O päť minút neskôr skúšal šťastie strelou z diaľky Rosický, ale Malefejev bol pozorný.

Česi vyčkávali na svoju príležitosť, ale vypomstilo sa im to. V 79. min skóroval druhýkrát Dzagojev, ktorý nedal prudkou strelou z hranice pokutového územia šancu českému gólmanovi.

Ďalší klinec do českej rakvy pridal striedajúci Pavľučenko nádhernou strelou zo šestnástky – 4:1. V nadstavenom čase síce skóroval Petržela, ale jeho gól neplatil pre postavenie mimo hry. Rusi teda s prehľadom zdolali Čechov 4:1.

Tabuľka A-skupiny:

1. Rusko 1 1 0 0 2:1 3

2. Poľsko 1 0 1 0 1:1 1

Grécko 1 0 1 0 1:1 1

4. Česko 1 0 0 1 1:2 0

Reakcie:

Dick Advocaat (tréner Ruska): S takýmto výsledkom sme veľmi spokojní. Dať štyri góly takému tímu, ako je Česko – to je skvelé. A to sme mohli vyhrať ešte vyššie. Za stavu 2:1 mali Česi možnosť vyrovnať, ale zvládli sme to. Na rozdiel od súpera, my sme dali ďalšie góly. V globále sme skutočne veľmi spokojní.“

Michal Bílek (tréner Česka): „Výsledok sme si určite predstavovali inak. Mali sme dobrý začiatok prvého polčasu a úvod druhého, ale potom sme vždy strácali veľa lôpt a nedostávali sme sa do hry. Súper bol individuálne lepší, prehrali sme množstvo osobných súbojov. Rusi zvíťazili zaslúžene. Videli sme ich v množstve zápasov a aj dnes dokázali, že majú vynikajúcu techniku. Sú výborným tímom. Mali sme problémy s ich kombináciami, súperi si vypracovali veľa šancí. Nedokázali sme im odobrať loptu. Musíme výrazne zlepšiť defenzívnu činnosť, aby sme nedostávali toľko gólov a ešte tu niečo dokázali.“

Alan Dzagojev (strelec dvoch gólov): „Je veľmi príjemné dostať honor ´hráč zápasu´. Je výborné, že sme zvíťazili. Bol to náš prvý krok z naplánovaných piatich či šiestich. Veď sa chceme dostať do finále, nie? Za stavu 2:1 nám bolo veľmi ťažko, ale zvládli sme to. Veľkú úlohu zohral príchod Pavľučenka namiesto Keržakova, ktorý oživil našu hru. Teší ma, že mi tréner po zranení dal dôveru. Veľmi mu za to ďakujem.“

Andrej Aršavin (útočník Ruska): „Česi hýrili aktivitou iba v prvých desiatich – pätnástich minútach prvého polčasu a potom na začiatku druhej časti hry. Vo zvyšnom čase sme si robili, čo sme chceli. Výborne sme bránili a mali vynikajúci prechod do útoku. Dzagojev je chlapík. Je to už zrelý futbalista, vie, čo má robiť, nebolo mu treba nič radiť. Za stavu 2:1 sme sa chvíľu obávali o výsledok, bolo nám ťažko. Alan Dzagojev však opäť dal gól a tým definitívne pochoval všetky české nádeje.“

Radek Šírl (obranca Česka): „Je to veľmi smutný začiatok a je škoda, že sme vstúpili do šampionátu takýmto výsledkom. Náš herný prejav bol dosť biedny. Musíme uznať, že Rusi boli lepší a víťazstvo si zaslúžili. Keď sme dali kontaktný gól, Rusov to trochu zaskočilo. Začali sme však príliš otvárať hru a to bola voda na ich mlyn. Trestali nás z prečíslení, ale dokázali sa presadiť aj dvaja proti piatim. Pavľučenko pri svojom góle prešiel cez troch hráčov. Na konci to už bola ruská exhibícia, my sme odchádzali aj fyzicky. Prvý zápas na turnaji je vždy veľmi dôležitý, nám sa vôbec nevydaril. Neostáva nám nič iné, iba sa pokúsiť čo najskôr naň zabudnúť, inak bude zle.“