Ruskí vojaci obsadili ďalší hraničný post a letisko na Kryme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Putin krym
Ruskí vojaci majú pod kontrolou 11 stanovíšť ukrajinskej pohraničnej stráže na Kryme. V pondelok obsadili aj ďalšie vojenské letisko. Foto: SITA/AP

KYJEV 10. marca (WEBNOVINY) – Proruské sily obsadili podľa ukrajinských údajov ďalšie vojenské letisko na Kryme, uviedla webová stránka rakúskeho denníka Der Standard. Približne 80 vojakov vo vojenských uniformách bez označenia, aké však nosia ruskí vojaci, podporovalo asi 50 civilistov, oznámilo ukrajinské ministerstvo obrany v nedeľu. Vojaci zablokovali prístup k letisku neďaleko mesta Saky a vojaci so samopalmi obsadili pristávaciu dráhu.

Generálny tajomník Rady Európy Thorbjörn Jagland a rakúsky minister zahraničia Sebastian Kurz, ktorý stojí na čele rotujúceho predsedníctva Rady Európy, v pondelok rokujú v Kyjeve s ukrajinskou prechodnou vládou o ochrane ľudských práv a právach národnostných menšín. Čínsky prezident Si Ťin-pching v telefonickom rozhovore s americkým prezidentom Barackom Obamom v pondelok vyzval všetky strany konfliktu na pokoj a zdržanlivosť s cieľom vyhnúť sa eskalácii, uviedla čínska tlačová agentúra Sin-chua.

Obrazom: Bývalý magnát Chodorkovský oslovil dav na námestí v Kyjeve
Ukrajina
Foto: SITA/AP

Ďalší post v područí Rusov

Poliaci evakuovali svoj konzulát na Kryme

Poľské ministerstvo zahraničných vecí rozhodlo ešte v sobotu o stiahnutí pracovníkov z konzulátu krajiny v Sevastopoli na Kryme a poľským občanom zdržiavajúcim sa v tejto nepokojnej časti Ukrajiny odporučilo, aby odcestovali.

V pondelok o tom informoval portál poľského mesačníka The Warsaw Voice, ktorý cituje príspevok ministra zahraničných vecí Radoslawa Sikorského na sieti Twitter.

Z dôvodu pokračujúceho vyrušovania zo strany tamojších ruských síl sme s nevôľou evakuovali náš konzulát,“ napísal Sikorski s tým, že úlohy diplomatickej misie prevzal poľský generálny konzulát v Odese.

Podľa nedeľňajšieho vyjadrenia generálneho konzula Wieslawa Mazura pre agentúru PAP, ktoré prevzal The Warsaw Voice, sa zastupiteľskému úradu na Kryme vyhrážali podpálením a inými útokmi.

Ruskí vojaci však v pondelok ráno obsadili aj ďalšie stanovište ukrajinskej pohraničnej stráže v západnej časti Krymu pri hraniciach s Ukrajinou. Ako informoval hovorca pohraničníkov Oleh Slobodjan, ruské sily už majú pod kontrolou 11 kontrolných stanovíšť po celom polostrove.

Ukrajinským vojakom na základni Jevpatorija na západnom pobreží Krymu dali ultimátum, aby sa vzdali, po jeho vypršaní však k žiadnym násilnostiam nedošlo. „Vyvíjajú na nás psychologický nátlak. Nebolo to prvé ultimátum,“ povedal generálplukovník Alexander Lomaka, veliteľ tejto základne s tým, že územie základne nesmie opustiť. Rusko stále popiera, že rusky hovoriaci vojaci patria k jeho armáde.

Na území Krymu sa v nedeľu konalo niekoľko demonštrácií na podporu Ruska i Ukrajiny. V Sevastopole demonštrovalo niekoľko sto ľudí za pripojenie polostrova k Rusku. Počas oslavy 200. výročia narodenia ukrajinského básnika Tarasa Ševčenka musela zasiahnuť polícia, keď skupina proruských aktivistov a kozákov napadla skupinu Ukrajincov. Demonštrovalo sa aj v hlavnom meste Simferopol.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Krym zrušil ukrajinské TV stanice

Ukrajina
Foto: SITA/AP

Na Kryme, ktorý sa chce odtrhnúť od Ukrajiny, prestali vysielať hlavné ukrajinské televízne kanály. Miestna pobočka tlačovej agentúry Interfax informovala, že úrady postupne vypli všetky analógové stanice a na ich frekvenciách už vysielajú ruské televízie.

Blokovanie ukrajinských staníc sa začalo v nedeľu poobede a podľa krymskej autonómnej vlády sú dôvody tohto kroku „právne aj morálne“. Minister informácií Dmitrij Polonskij povedal, že na Kryme už neplatia ukrajinské zákony, takže aj televízne vysielanie sa musí dať do právneho súladu s novou situáciou. Podľa svedkov sa v Sevastopole dali v nedeľu večer pozerať len dve ukrajinské stanice – jedna filmová a druhá športová.

Pan Ki-mun varuje pred provokatívnou rétorikou

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v pondelok vyzval všetkých aktérov krízy na Ukrajine, aby „sa zdržali unáhleného konania a provokatívnej rétoriky„. Podľa zverejneného vyhlásenia sa bývalá sovietska republika nachádza na „rozhodujúcej križovatke„, keď nie je prípustný „zlý odhad alebo nečinnosť„, a ďalšie zhoršenie situácie bude mať „vážne dôsledky pre Ukrajincov, región i svetové spoločenstvo„.

Pan vyjadril presvedčenie, že základom pre vyriešenie krízy musia byť princípy zakotvené v Charte OSN vrátane „mierového urovnávania sporov a rešpektovania jednoty, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny„.

Hovorca OSN Stéphane Dujarric medzitým informoval o prítomnosti Panovho námestníka pre ľudské práva Ivana Šimonoviča v Kyjeve, odkiaľ by sa mal v najbližších dňoch presunúť do Charkova na proruskom východe Ukrajiny a následne aj na Krym.

Chodorkovský pripísal Rusku agresivitu

Ukrajina
Foto: SITA/AP

Jeden z najprominentnejších ruských väzňov nedávnej minulosti Michail Chodorkovský povedal, že Rusko svojou agresívnou a proseparatistickou politikou na Kryme zničí dlhoročné priateľstvo. Chodorkovský to uviedol počas prednášky študentom na Kyjevskom inštitúte vyššieho vzdelávania. „Pre ruské aktivity prichádzame o rusko-ukrajinské priateľstvo,“ povedal Chodorkovský.

Ruský prezident Vladimir Putin odmietol akékoľvek rokovania s novými ukrajinskými predstaviteľmi, ktorí zvrhli hľadaného prokremeľského prezidenta Viktora Janukovyčova. Chodorkovský však vyjadril podporu tým, čo sa dostali k moci vďaka „revolúcii spravodlivosti“. Niekdajší ruský ropný magnát a najbohatší Rus Chodorkovský sa dostal v decembri z väzenia po amnestii, ktorú vyhlásil prezident Putin.

Rada Európy nechá referendum preveriť

Generálny tajomník Rady Európy (RE) Thorbjorn Jagland nechá preskúmať zákonnosť plánovaného referenda na Kryme ako aj postup ruského parlamentu, ktorý podporil snahy o pričlenenie ukrajinského územia k Rusku.

O požiadavke adresovanej poradnému orgánu RE známemu ako Benátska komisia informoval na spoločnom brífingu s predsedom ukrajinského parlamentu Oleksandrom Turčynovom a premiérom Arsenijom Jaceňukom v Kyjeve, z ktorého citovala tlačová agentúra Interfax-Ukrajina.

Benátska komisia by mala podľa Jaglanda pripraviť v danej veci „odborný posudok“, celoeurópska organizácia je však pripravená Ukrajine pomôcť aj pri vyšetrovaní predošlého krviprelievania v Kyjeve, a to prostredníctvom dohľadu „medzinárodnej rady expertov“.

Interfax-Ukrajina na svojom internetovom portáli uviedla, že Benátska komisia by sa mala problematike Krymu venovať na svojom najbližšom plenárnom zasadnutí naplánovanom na 21. a 22. marca. Očakáva sa, že na zasadnutí v Benátkach sa zúčastní ukrajinský minister spravodlivosti Pavlo Petrenko.

Ukrajina
Foto: SITA/AP

NATO posiela lietadlá, budú monitorovať hranice

Severoatlantická aliancia pošle prieskumné lietadlá Awacs do Poľska a Rumunska s cieľom monitorovať krízu na Ukrajine. Zelenú ich nasadeniu dali v pondelok, povedal novinárom hovorca organizácie. Podľa jeho údajov budú stroje nasadené výlučne nad územím členských štátov NATO.

Tá k tomuto kroku pristúpila po tom, čo si ruské sily naďalej neobmedzene upevňujú svoju pozíciu na ukrajinskom Kryme. Ukrajina a Západ to ostro odsudzujú ako narušenie suverenity krajiny.

Aliancia uviedla, že monitorovacie lety „posilnia jej povedomie o situácii„. Minulý týždeň organizácia oznámila, že prehodnotí spoluprácu s Ruskom a naopak zvýši spoluprácu s vládou v Kyjeve.

Ukrajina
Foto: SITA/AP

Chronológia napätej situácie na Kryme
*

Zosadený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč oznámil, že vystúpi v utorok s vyhlásením. Poprel tak informácie o tom, že je mŕtvy či chorý.

*

Na Kryme prestali vysielať hlavné ukrajinské televízne kanály.

*

Proruské sily v pondelok (10. marca) obsadili podľa ukrajinských údajov ďalšie vojenské letisko na Kryme a aj ďalšie stanovište ukrajinskej pohraničnej stráže v západnej časti Krymu pri hraniciach s Ukrajinou.

*

Vladimir Putin v nedeľu (9. marec) uisťuje cez telefón nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a britského premiéra Davida Camerona, že rozhodnutie vlády autonómneho regiónu Krym oddeliť sa od Kyjeva je legálne.

Rozhádaný Krym: Tatári chcú Ukrajinu, Rusi zas Putina

*

Ozbrojenci na Kryme v sobotu (8. marca) použili varovné výstrely do vzduchu, aby zabránili členom OBSE vstúpiť na krymské územie.

*

Ukrajine hrozí plynová kríza spred piatich rokov, Gazpromu nezaplatila za februárové dodávky zemného plynu.

*

Na ukrajinský Krym pricestovali srbskí extrémisti združení v takzvanom četníckom hnutí. Chcú podporiť Rusov.

*

Vedenie ukrajinského prístavu Sevastopoľ nachádzajúceho sa na Krymskom polostrove v piatok (7. marca) odhlasovalo pričlenenie k Rusku.

*

V noci na piatok (7. marca) priniesli ukrajinské a ruské médiá správu, že zvrhnutý prezident Janukovyč je niekoľko dní mŕtvy, alebo je vo vážnom stave po infarkte.

*

Poloformálna vláda krymských Tatárov vo štvrtok (6. marca) uviedla, že ich etnická menšina bude bojkotovať referendum o odtrhnutí sa od Ukrajiny

*

Členské štáty EÚ sa vo štvrtok (6. marca) na mimoriadnom summite lídrov členských štátov v Bruseli dohodli na pozastavení rozhovorov s Ruskom o vízach a obchodnej dohode.

*

Členov pozorovateľskej misie OBSE vo štvrtok (6. marca) neidentifikovaní ozbrojenci nepustili na územie Krymskej autonómnej republiky.

*

Parlament Krymskej autonómnej republiky vo štvrtok (6. marca) požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby sa oblasť mohla pripojiť k Ruskej federácii.

Obrazom: Protest Ukrajincov v Bruseli očami slovenskej fotografky

*

Referendum o odtrhnutí Krymu od Ukrajiny sa bude konať už 16. marca, o dva týždne skôr.

*

Poriadkovú políciu a bezpečnostné sily, ktoré blokujú strategické vstupy na Krym a vojenské základne posilnilo 11 000 vojakov.

*

Únia zmrazila účty ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi a 17 ďalším členom jeho najužšieho kruhu podozrivým zo zneužitia štátnych fondov.

*

Estónske ministerstvo zahraničných vecí v stredu potvrdilo originalitu uniknutej nahrávky medzi šéfom rezortu Urmasom Paetom a šéfkou európskej diplomacie Catherine Ashtonovou. V nej malo odznieť, že snajperov, ktorí vo februári strieľali na demonštrantov na kyjevskom námestí, najali lídri protivládnych nepokojov.

*

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk chce zreformovať súčasný politický systém v krajine tak, aby mali pri rozhodovaní väčšie slovo jednotlivé regionálne administratívy.

*

Davu proruských aktivistov sa v stredu opäť podarilo obsadiť sídlo miestnej správy vo východoukrajinskom meste Doneck. Asi 200 protestujúcich rozrazilo hlavné bránu a napriek prítomnosti polície opäť vstúpili do budovy.

*

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v stredu odmietol informácie, že na ukrajinskom autonómnom regióne Krym sa nachádzajú vojaci ruskej armády.

Obrazom: Francúzi poslali bojovú loď do Ruska

*

Vo Francúzsku vyrobená bojová loď v stredu opustila prístav Saint-Nazaire a namierila si to do Ruska. Paríž tak napriek súčasnej kríze na Ukrajine splnil svoje záväzky a plavidlo odovzdá Kremľu.

*

Ruskí vojaci pôsobiaci na Kryme prevzali kontrolu nad dvoma jednotkami ukrajinskej protiraketovej obrany.

*

Stály zástupca Ruska pri EÚ Vladimir Čizov v stredu (5. marca)vyhlásil, že Rusku v súčasnosti nehrozia žiadne sankcie zo strany EÚ v súvislosti s dianím na Kryme

*

V utorok (4.marca) dezertovalo viac než 5 500 vojakov z ukrajinskej armády s cieľom slúžiť Krymskej autonómnej republike.

*

Ukrajinský telekomunikačný systém sa stal terčom kybernetického útoku. Zariadenie nainštalované na polostrove Krym blokuje mobilné telefóny členov parlamentu.

*

Ruský prezident Vladimir Putin povedal novinárom, že jeho postupy na Kryme sú legálne, ale nechce použiť silu. Janukovyč je podľa neho jedinou legitímnou hlavou Ukrajiny.

*

Ukrajinský internet zaplavili správy o tom, že zvrhnutý prezident Janukovyč je údajne mŕtvy. Nik to však nepotvrdil.

Obrazom: Na Kryme svišťali guľky, vojaci strieľali do vzduchu

*

Agentúra AP informovala, že na jednej z obsadených základní zaznelo niekoľko varovných signálov od proruských vojakov

*

Ruský prezident Putin nariadil vojakom zúčastňujúcim sa na cvičeniach neďaleko hraníc s Ukrajinou návrat do kasární.

*

Tri juhoukrajinské mestá vyjadrili záujem pričleniť sa ku Krymu.

*

Krymský parlament zvažuje prijať moskovský čas.

*

Úradníci na Kryme chcú dosiahnuť, aby ukrajinskí vojaci neboli lojálni k novej ukrajinskej vláde tak, že im stopnú dodávky vody a elektriny na základniach obkľúčených Rusmi. Vojakom pozastavia vyplácanie žoldov.

*

O vyslanie ruskej armády na Krym požiadal Putina priamo Janukovyč, povedal na Bezpečnostnej rade OSN ruský veľvyslanec Čurkin. Francúzsky veľvyslanec prirovnal situáciu k invázii sovietskych vojsk do vtedajšieho Československa z roku 1968

Obrazom: Svet sa búri proti krokom Putina na Kryme

*

Ministri zahraničia členských krajín Európskej únie vydali v pondelok /4. marca) vyhlásenie, v ktorom ostro odsudzujú „jasné narušenie ukrajinskej suverenity a teritoriálnej integrity agresívnym konaním ruských ozbrojených síl“.

*

Ruská baltská flotila uskutočnila 3. marca veľké vojenské cvičenie v enkláve Kaliningrad, ktorá susedí s Poľskom a Litvou. Manévre majú otestovať bojovú pripravenosť ruskej armády, s Ukrajinou údajne nijako nesúvisí.

*

Rusko 3. marca zablokovalo 13 ukrajinských internetových stránok protestných skupín, ktoré pomohli zosadiť Janukovyča.

*

Veliteľ ruskej čiernomorskej flotily Alexander Vitko dal ukrajinskej strane ultimátum. Ak sa nevzdá do utorka 04:00, Rusi zaútočia. Predseda dolnej komory ruského parlamentu Sergej Naryškin uviedol, že zásah nie je v tejto chvíli nutný. Správu o útoku poprelo aj ministerstvo obrany.

*

Ruskí vojaci už majú pod kontrolou prakticky celé územie a strategické objekty juhoukrajinského Krymu

*

Snaha o úplné odzbrojenie ukrajinských vojenských posádok sa nepodarila, Rusi ich však blokujú

*

Štáty G7 zastavili prípravy na summit, ktorý sa má konať v júni v Soči

*

Podľa bývalej ukrajinskej premiérky Julije Tymošenkovej je jedinou záchranou pre krajinu vstup do NATO

*

V nedeľu (2. marca) dezertoval nový šéf ukrajinského námorníctva, ktorý prešiel na ruskú stranu

*

Svet sa búri proti rozhodnutiam ruského prezidenta Putina

*

Rusi blokujú mobilnú telefonickú komunikáciu na Kryme

Obrazom: V Bratislave sa protestovalo proti agresii Rusov

*

Horná komora ruského parlamentu v sobotu (1. marca) vyhovela prezidentovi Vladimirovi Putinovi a umožnila mu vyslať na Ukrajinu armádu

*

Ozbrojené zložky obsadili dve letiská v Simferopoli, najprv nebolo známe ku komu patrí asi 150 ozbrojených mužov v maskáčoch

*

V piatok (28. februára) vojenské obrnené transportéry obsadili Krym, vzdušný priestor bol úplne uzavretý

*

Ruské letectvo dalo do pohotovosti svoje stíhačky vo štvrtok (27. februára), v pohotovosti mali 150-tisíc vojakov v pohraničí

*

Ruský prezident Vladimir Putin ohlásil v stredu (26. februára) vojenské cvičenia neďaleko hraníc s Ukrajinou

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Arsenij JaceňukMichail ChodorkovskýPan Ki-munSebastian KurzSergej ŠojguSi Ťin-pchingVladimir Putin