Rusko a India rokujú o spolupráci v energetike a obrane

India, Putin
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a Indický minister Dharmendra Pradhan (vľavo). Foto: SITA/ AP

NAÍ DILLÍ 11. decembra (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok rokuje v Naí Dillí s indickými predstaviteľmi o posilnení obchodu a energetickej spolupráce medzi krajinami v období, keď ekonomike Ruska hrozí, že v dôsledku sankcií Západu a klesajúcich cien ropy sa dostane na pokraj recesie.

Indický premiér Narendra Modi pred stretnutím zverejnil na sieti Twitter príspevok, kde píše o „produktívnej návšteve, ktorá povýši indicko-ruské vzťahy“, zatiaľ čo miestne zdroje predpokladajú podpísanie takmer dvoch desiatok dohôd v oblasti vesmírnych programov, obrany a energetiky.

India je v súčasnosti treťou najväčšou ekonomikou Ázie a v ére studenej vojny udržiavala blízke vzťahy so Sovietskym zväzom, zatiaľ čo Spojené štáty boli naklonené susednému Pakistanu. V poslednom období dochádza k zbližovaniu medzi Naí Dillí a Washingtonom, no Moskva napriek tomu dúfa, že sa jej podarí predať výzbroj pre indickú armádu.

India sa v uplynulých rokoch snažila diverzifikovať dodávateľov vojenskej techniky, ktorú nakupovala z USA, Izraela či Francúzska. Podľa predstaviteľa indického ministerstva zahraničných vecí Ajaya Bisariu však Rusko „zostáva prvoradým partnerom v obrane a zostane ním ešte desaťročia“. Očakáva sa, že India bude od Putina počas návštevy taktiež požadovať záruky, že terajšie problémy Ruska vo vzťahoch so Západom nebudú mať za následok jeho zblíženie s Čínou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin