Rusko a USA pomenovali spoločného nepriateľa: Islamský štát

Islamský štát
Bojovníci Islamského štátu. Foto: SITA, AP

WASHINGTON 17. septembra (WebNoviny.sk) – Administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu v stredu oznámila, že zvažuje, ako zareaguje na ruský návrh viesť spoločné vojenské rozhovory o Sýrii, kde Moskva posilňuje svoje jednotky a americké bojové lietadlá podnikajú každý deň nálety proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

Kerry o návrhu Lavrova hovorí s Pentagónom

Americký minister zahraničných vecí John Kerry uviedol, že o návrhu Kremľa diskutuje s Bielym domom aj s Pentagónom. Návrh mu predložil v posledných dňoch v telefonátoch jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov, informovala tlačová agentúra Reuters.

Kerry neuviedol podrobnosti návrhu, ale naznačil, že zabezpečuje, aby sa americké a ruské lietadlá nedostali v Sýrii do vzájomného konfliktu.

Boj proti nepriateľovi nevedia zosúladiť

Moskva a Washington tvrdia, že ich spoločným nepriateľom je Islamský štát, ktorého bojovníci ovládajú obrovské územia v Sýrii. Rusko však podporuje vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Spojené štáty upozorňujú, že posilňovanie počtu ruských vojakov v Sýrii len zhoršuje tamojšie násilie.

Kerry vysvetlil, že USA stále zvažujú návrh Kremľa, ale on osobne je presvedčený, že rozhovory s Moskvou môžu odvrátiť nedorozumenia a konfliktné situácie.

Carter vyzval USA, aby sa s Ruskom dohodli

Bývalý americký prezident Jimmy Carter vyzval Spojené štáty, aby spoločne s Ruskom a Iránom našli riešenie sýrskej krízy, ktorá si vyžiadala už vyše 220-tisíc mŕtvych a vyše 7,6 milióna vysídlených osôb. Opatrenie má byť prvým významným krokom k zastaveniu migrantského exodu z Blízkeho východu.

„Najlepšia by bola zrejme dohoda so Sýriou“, keďže väčšina utečencov pochádza z tejto krajiny, uviedol exprezident na výročnom zasadaní svojej neziskovej organizácie Carter Center. Jeho slová v stredu citovala agentúra RIA Novosti.

„V súčasnosti je na planéte viac utečencov z vojnových zón, než kedykoľvek v dejinách; viac než po druhej svetovej vojne. Približne štvrtinu celkového obyvateľstva Libanonu tvoria dnes utečenci zo Sýrie. Jordánsko je tým takisto vážne postihnuté. Mnoho utečencov prijalo tiež Turecko,“ vysvetlil Carter.

Exprezident označil postoj USA k Asadovi za chybný

Zhoršujúca sa migračná kríza v Európe podnietila mnohých politikov a expertov k tomu, aby vyzvali USA na zmenu postoja voči Damasku. Washington totiž stále trvá na tom, že mier v tejto vojnou sužovanej krajine sa dá dosiahnuť jedine vtedy, ak odstúpi sýrsky prezident Bašár Asad, píše RIA Novosti.

Carter považuje tento prístup za chybný, naznačil však možnosť zmeny stratégie zo strany administratívy amerického prezidenta Baracka Obamu.

„Domnievam sa, že USA ihneď vylúčili akúkoľvek možnosť, že sa prezident Asad bude podieľať na rozhodovaní o tom, čo sa bude diať so Sýriou v budúcnosti. Na druhej strane Rusko a Irán podporujú jeho vládu, pričom Islamský štát má pod kontrolou obrovské územie východnej časti Sýrie,“ poznamenal Carter.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bašár AsadJimmy CarterJohn KerrySergej Lavrov
Firmy a inštitúcie Islamský štát