Rusko-americké rokovania o kríze na Ukrajine pokračujú, dohoda sa zatiaľ nečrtá

Vladimir Putin a Joe Biden
Zľava: Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Joe Biden. Foto: SITA/AP

Kremeľ po rokovaniach medzi Ruskom a Spojenými štátmi o Ukrajine a ďalších bezpečnostných otázkach zatiaľ nevidí „žiadny významný dôvod na optimizmus“. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok povedal, že ženevské rozhovory z predošlého dňa boli „otvorené, komplexné a priame“ a zaslúžia si pozitívne hodnotenie, no dôležitý je výsledok.

Rozširovanie NATO

„Pred nami je ešte stále niekoľko kôl (rokovaní), ktoré nám umožnia dopracovať sa k jasnejšiemu porozumeniu a jasnejšiemu obrazu o tom, ako sme na tom s Američanmi. Zatiaľ, bohužiaľ, nie je možné robiť žiadne závery,“ povedal tiež Peskov novinárom.

Rokovania v Ženeve zamerané na zmiernenie napätia okolo Ukrajiny neponúkli žiadne známky bezprostredného pokroku. Moskva naďalej trvala na zárukách od Západu, že sa Severoatlantická aliancia (NATO) nerozšíri o Ukrajinu a ďalšie postsovietske štáty a dokonca zastaví rozmiestňovanie svojich kapacít vo východnej Európe. To Washington a jeho spojenci už skôr odmietli, no povedali, že sú ochotní rokovať.

Rusko inváziu popiera

Svoje požiadavky na právne záväzné záruky predstavila Moskva decembri, keď sa vystupňovalo napätie pre zhromaždenie ruských vojakov pri hranici s Ukrajinou, čo na Západe vyvolalo obavy z možnej invázie. Rusko plány na inváziu popiera.

Po stretnutí v Ženeve je v súvislosti s bezpečnostnou situáciou vo východnej Európe na stredu naplánované zasadnutie Rady NATO-Rusko a vo štvrtok sa vo Viedni zídu predstavitelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová sa v ruskej štátnej televízii v utorok vyjadrila, že pokračujú v diplomatickej práci a nie je dôvod na obavy. „Práca pokračuje, bude pokračovať aj zajtra, sústredíme sa na dosahovanie výsledkov, ako vo forme samotného procesu rokovaní, tak aj dohôd, o ktorých sme vopred informovali v rámci vytýčenia pozície,“ povedala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij PeskovMária Zacharovová
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyOrganizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)