Aktualizované: Medzi Putinom a Trumpom “zafungovala chémia”, na stretnutie si prizvali aj Melaniu

Donald Trump, Vladimir Putin
Americký prezident Donald Trump s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 7. júla, 2017, 21:25

HAMBURG 7. júla (WebNoviny.sk) – Prvé rokovanie lídrov dvoch najsilnejších svetových mocností, amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina, sa skončilo v Hamburgu bez toho, aby jeden alebo druhý prezradil novinárom, o čom presne sa rozprávali.

Trump oznámil len toľko, že hovorili „o rôznych veciach“, a hlbší náhľad do obsahu rokovania neposkytol ani Putin, ktorý iba skonštatoval, že sa rozprávali „o medzinárodných problémoch a bilaterálnych otázkach“.

Trump počas krátkeho fototermínu po stretnutí vyjadril presvedčenie, že pred Ruskom aj pred Spojenými štátmi „je veľa veľmi pozitívnych záležitostí“. Putin zas pripomenul, že s Trumpom hovorili už viackrát telefonicky, ale vyjadril názor, že „telefonická konverzácia nikdy nestačí“.

Novinárov vyviedli z miestnosti

„Ak chcete dospieť k pozitívnemu výsledku pri riešení bilaterálnych otázok a ak chcete byť schopní vyriešiť väčšinu otázok medzinárodnej politiky, tak to naozaj vyžaduje osobné stretnutia,“ povedal ruský prezident.

Po krátkom fototermíne novinárov z miestnosti vyviedli, a na otázky niektorých z nich, či sa Trump Putina pýtal aj na údajné zasahovanie Ruska do americkej predvolebnej kampane, nikto neodpovedal.

Prezidenti sa zhovárali vyše dvoch hodín

Prezidenti Spojených štátov a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin sa mali v piatok v Hamburgu na ich prvom oficiálnom rokovaní zhovárať najviac pol hodinu, nakoniec sa však ich stretnutie neplánovane predĺžilo a trvalo dve hodiny a šestnásť minút.

Informoval o tom Robert C. Hammond, poradca amerického ministra zahraničných vecí pre komunikačnú stratégiu. Fototermín, počas ktorého prezidenti pózovali novinárom a fotografom a ktorý sa konal po necelej pol hodine od začiatku rokovania, tak nakoniec nebol záverom stretnutia a Trump s Putinom sa následne zhovárali ešte takmer dve ďalšie hodiny.

Melania Trumpová, Vladimír Putin
Ruský prezident zdraví americkú prvú dámu Melaniu Trumpovú na stretnutí v Hamburgu. Foto: SITA/AP

Trump sa pýtal na zásahy Ruska do volieb

Americký prezident Donald Trump sa hneď na úvod piatkového stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Hamburgu svojho partnera spýtal na údajné zasahovanie Ruska do kampane pred minuloročnými voľbami amerického prezidenta, v ktorých Trump vyhral.

Putin tieto obvinenia rázne odmietol a vyzval Spojené štáty, aby o údajnom zasahovaní Ruska do ich záležitostí poskytli Moskve dôkazy, ak nejaké majú. Po rokovaní prezidentov o tom informoval šéf americkej diplomacie Rex Tillerson, ktorý bol na stretnutí tiež prítomný.

Prezidenti sa podľa Tillersona dohodli, že Spojené štáty a Rusko vytvoria spoločnú pracovnú skupinu na vyšetrovanie kybernetických útokov a súčasťou jej práce bude aj vyšetrovanie údajného zasahovania Ruska do americkej predvolebnej kampane.

Potvrdili dohodu o prímerí v Sýrii

Obe strany po rokovaní vyzdvihujú najmä dohodu na prímerí v Sýrii, ktorú mali prezidenti na rokovaní potvrdiť. Ako Putin informoval novinárov medzi stretnutím s Trumpom a následným rokovaním s japonským premiérom Šinzom Abem, na ktoré dve hodiny meškal, s americkým prezidentom sa zhovárali aj o „boji proti terorizmu, kybernetickej bezpečnosti, Ukrajine, Sýrii, niektorých bilaterálnych otázkach a zopár ďalších záležitostiach“.

Rokovanie Trumpa s Putinom malo podľa pôvodného plánu trvať pol hodinu, nakoniec sa však predĺžilo na dve hodiny 16 minút. Podľa Tillersona to bolo preto, lebo si obaja štátnici dobre rozumeli, „zafungovala chémia“ a „veľmi rýchlo sa prepojili“. „Bolo toho tak veľa na debatu, že (ani jeden z lídrov – pozn. SITA) nechcel skončiť“, vyhlásil Tillerson.

Šéf americkej diplomacie položartom dodal, že v jednej chvíli na stretnutie poslali aj Trumpovu manželku Melaniu, aby prezidenta „vyzdvihla“, ale „evidentne neuspela“ a prezidenti sa potom rozprávali ešte ďalšiu hodinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpRex TillersonVladimir Putin