Rusko asi udelí azyl Američanovi, ktorý odhalil odpočúvanie

Putin
Foto: SITA/AP

MOSKVA 11. júna (WEBNOVINY) – Rusko posúdi žiadosť o azyl 29-ročného Američana Edwarda Snowdena, bývalého zamestnanca Ústrednej spravodajskej služby (CIA), ktorý odhalil informácie o monitorovaní užívania internetu a telefonických rozhovorov americkou vládou, uviedol v utorok hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ruský denník Kommersant citoval slova Putinovho hovorcu Dmitrija Peskova, ktorý povedal, že ak Snowden o azyl požiada, „Rusko bude takú požiadavku zvažovať“.

Snowden ešte v roku 2003 vstúpil do armády, aby bojoval v Iraku, tam sa však pre zlomeniny oboch nôh počas vojenského výcviku napokon nedostal. Neskôr vstúpil do CIA a stal sa počítačovým analytikom napriek tomu, že nikdy nedokončil ani strednú školu.

Snowden chcel podľa vlastných slov „ochrániť základné práva ľudí na celom svete“. „Ako ľudská bytosť som sa cítil povinný pomôcť ľuďom oslobodiť ich od útlaku,“ vyhlásil. Z obavy pred trestným stíhaním ušiel Snowden do Hongkongu. Medzičasom však opustil svoj hongkonský hotel a miesto jeho pobytu nie je známe.

Snowden povedal pre britský denník The Guardian, že by chcel získať azyl na Islande, no formálnu žiadosť tam neposlal. Podľa islandských úradov jeho žiadosť o azyl môžu zvážiť iba vtedy, keď bude na islandskej pôde.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom