Rusko by malo vyzvať separatistov k odzbrojeniu, tvrdí Kerry

Na Ukrajinu zavítali ruské tanky, na východe sa bojuje
Ukrajinské jednotky v piatok opäť získali kontrolu na strategickým prístavom Mariupoľ, ktorý bol mesiace v rukách proruských separatistov. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 26. júna (WEBNOVINY) – Americký minister zahraničia John Kerry po stretnutí so svojím francúzskym kolegom vo štvrtok povedal, že Rusko by malo „v najbližších hodinách“ vyzvať separatistov na Ukrajine, aby sa odzbrojili.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„Plne sme sa zhodli, že je rozhodujúce pre Rusko, aby v najbližších hodinách ukázalo, že chce prispieť k odzbrojeniu separatistov, povzbudiť ich, aby sa odzbrojili, vyzvať, aby zložili zbrane a stali sa súčasťou legitímneho procesu,“ povedal Kerry v Paríži.

Dodal tiež, že lídri EÚ prediskutujú možné sankcie proti Moskve na summite v Bruseli, ktorý sa začne vo štvrtok. „Musia byť pripravené,“ skonštatoval. Podľa vlastných slov však uprednostňuje spoluprácu Spojených štátov, Európy, Ruska a Ukrajiny.

Separatisti súhlasili s ďalšími mierovými rokovaniami

Ukrajinskí separatisti súhlasili s účasťou na mierových rokovaniach, ktoré sa majú konať v piatok s cieľom ukončiť proruské povstanie vo východných regiónoch Ukrajiny. Ďalšie kolo rozhovorov za okrúhlym stolom sa uskutoční v meste Doneck.

Účasť separatistov potvrdil jeden z predstaviteľov samozvanej Doneckej ľudovej republiky Andrej Purgin. Na rokovaní sa okrem zástupcov separatistických regiónov zúčastní ukrajinský exprezident Leonid Kučma, ruský vyslanec v Ukrajine ako aj predstaviteľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Konanie ďalšieho okrúhleho stola už potvrdil aj prezident Petro Porošenko, podľa ktorého jeho vláda bude ochotná predĺžiť prímerie končiace v piatok v závislosti na výsledkoch týchto rokovaní. „Piatok bude dôležitý deň. Ak však nebudú splnené podmienky mierového plánu, urobíme veľmi dôležité rozhodnutie,“ citoval Porošenka server Ukrainska Pravda.

Podľa mierového plánu dostanú povstalci amnestiu alebo možnosť slobodne opustiť krajinu, ak ukončia násilnosti a zložia zbrane.

Putin požiadal o zrušenie rezolúcie

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok požiadal parlament o zrušenie rezolúcie umožňujúcej vojenský zásah ruských vojsk na Ukrajine na ochranu tamojšej ruskej menšiny potom, čo sa obe strany ukrajinského konfliktu dohodli na týždňovom prímerí.

Ruský líder takto vyjadril podporu Porošenkovmu mierovému plánu tesne pred summitom EÚ, ktorý bude zvažovať aj prijatie ďalších sankcií voči Rusku.

Podľa analytikov už tiež ruský líder nepotrebuje hrozbu prípadnej invázie na ochranu ruských záujmov na Ukrajine, keďže mierový plán predpokladá decentralizáciu moci a garancie pre ruskú menšinu.

Regionálna autonómia umožní ukrajinským ruskojazyčným oblastiam zablokovať prípadný vstup krajiny do NATO, čoho sa Moskva obáva. Putin zároveň vyzval aj na predĺženie prímeria a na uskutočnenie rokovaní medzi vládou v Kyjeve a proruskými separatistami.

OBSE by mala chrániť hranice s Ruskom

Počas telefonického rozhovoru v stredu večer ukrajinský prezident Petro Porošenko, jeho francúzsky kolega Francois Hollande, nemecká kancelárkou Angela Merkelová a ruský prezident Vladimír Putin hovorili o potrebe rozšírenia misie OBSE na východe Ukrajiny. Organizácia má v budúcnosti spolupôsobiť pri kontrole prímeria a ochrane ukrajinských hraníc.

Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier sa následne vyjadril optimisticky o predĺžení prímeria, ktoré malo pôvodne trvať do piatku, no bolo niekoľkokrát porušené.

Steinmeier však zdôraznil, že na východe Ukrajiny sú stále nezvestní pozorovatelia OBSE, ktorých asi pred mesiacom uniesli proruskí separatisti. „Problémom je, že 20 pozorovateľov OBSE je stále v rukách proruských separatistov. Ak by ich prepustili, bol by to dobrý znak.“

Ministri zahraničia členských krajín NATO v stredu v Bruseli vyzvali moskovské vedenie, aby vyslalo ďalšie signály na spoluprácu. USA inak varujú pred prísnymi sankciami. NATO požaduje od Ruska, aby prestalo dodávať zbrane proruským separatistom vo východnej Ukrajine. Ruská vláda by mala zintenzívniť podporu Porošenkovho mierového plánu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováFrançois HollandeFrank-Walter SteinmeierJohn KerryLeonid KučmaPetro PorošenkoVladimir Putin
Firmy a inštitúcie OBSE Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe