Rusko chce mať ďalšiu základňu neďaleko ukrajinskej hranice

Rusi zahájili veľkolepé oslavy konca 2. svetovej vojny
Rusko si formálny koniec vojny na rozdiel od zvyšku Európy pripomína 9. mája. Na oslavách 70. výročia porážky nacizmu sa v Moskve zúčastní takmer 30 zahraničných lídrov. Moskva, 9. máj, 2015. Foto: SITA/AP

BOGUČAR 24. septembra (WebNoviny.sk) – Rusko plánuje druhú veľkú vojenskú základňu neďaleko hranice s Ukrajinou, v ktorej podľa tvrdení NATO ruskí vojaci pomáhajú promoskovským separatistom bojovať proti kyjevským vládnym silám. Na novej základni bude umiestnených 5000 vojakov a ťažké zbrane, ako sa uvádza vo verejných dokumentoch a ako tvrdia ľudia pracujúci na uvedenom mieste, píše tlačová agentúra Reuters.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Druhá základňa je lokalizovaná viac na východ než prvá, ktorú práve budujú v Belgorodskej oblasti a o ktorej Reuters informoval pred dvoma týždňami. Druhá základňa je však i tak v blízkosti ruskej hranice s časťami východoukrajinskej Luhanskej oblasti, ktoré majú pod kontrolou separatisti a kde prebiehajú ťažké boje.

Základne sú súčasťou posilňovania armády

Základne sú súčasťou posilňovania ruskej armády na novej línii konfliktu so Západom, ktorá sa ťahá od Čierneho mora na juhu až k Pobaltiu na severe a pripomína „železnú oponu“ z obdobia studenej vojny, konštatuje Reuters. Pripomína tiež, že Rusko posilňuje počty svojich vojakov aj v Sýrii.

NATO a prozápadná vláda na Ukrajine tvrdia, že Moskva využíva základne na hraniciach s bývalou sovietskou republikou ako stanovištia na vysielanie vojakov cez hranice do ukrajinských oblastí, kde od vlaňajšieho apríla zahynulo už takmer 8000 ľudí. Moskva o mesiac anektovala juhoukrajinský Krymský polostrov, ale stále popiera, že má nejakých vojakov na východe Ukrajiny.

V základni bude cez 5000 vojakov

Dokumenty ukazujú, že ruské ministerstvo obrany má v úmysle premeniť starý vojenský sklad v meste Bogučar vo Voronežskej oblasti na veľkú vojenskú základňu s desiatkami budov a špeciálnymi zariadeniami pre vyše 1300 obrnených vozidiel a muníciu. Nová základňa s približne desiatimi kasárňami s priestorom pre 5210 vojakov, so skladmi rakiet, nemocnicou, bazénom a veľkým výcvikovým areálom sa bude nachádzať 45 kilometrov od ukrajinskej hranice.

Podľa dokumentov verejnej súťaže, zverejnených na ruskej vládnej webovej stránke zakupki.gov.ru, ministerstvo plánuje presunúť motorizovanú streleckú brigádu z Nižného Novgorodu, mesta na severozápade Ruska, do Bogučara spolu s vojakmi vycvičenými na boj pri jadrovom, biologickom a chemickom útoku.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom