Rusko chce vytvorenie širokej protiteroristickej koalície

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ruské komando zlikvidovalo desať stúpencov Islamského štátu
Ruská polícia zlikvidovala na severnom Kaukaze desať militantov Islamského štátu. Špeciálna operácia sa uskutočnila v Kabardsko-balkarskej republike. Rusi ich vyzvali, aby sa vzdali, následne radikáli spustili chaotickú paľbu na príslušníkov bezpečnostných síl a hádzali aj granáty. Foto: SITA, AP

Bratislava 10. februára (WebNoviny.sk) – Rusko sa snaží uplatňovať aktívnu činnosť v úlohe stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN ako jeden z najväčších štátov s intenzívnou zahraničnou politikou, uviedol dnes tlačový atašé ruského veľvyslanectva v SR Alexej Kulagin. Zdôraznil, že Moskva si napriek obhajovanou vlastných národných záujmov uvedomuje svoju zodpovednosť za situáciu vo svete.

Ťažiskom smerovania nášho úsilia je presadenie iniciatívy prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina o formovaní širokej protiteroristickej koalície na základe medzinárodného práva a pod záštitou OSN,“ uviedol Kulagin na brífingu v Bratislave.

Sformulovanie priorít zahraničnej politiky pre rok 2016 podľa neho vychádzalo okrem iných zo skúseností z minulého roka, ako aj z „bezprecedentného zosilnenia teroristickej hrozby predovšetkým zo strany ISIL (Islamského štátu), čo vyprovokovalo masový exodus obyvateľstva, medzi iným aj na územie Európskej únie„.

Akcie ozbrojených síl Ruska v Sýrii, konajúcich na žiadosť sýrskej vlády, pomohli podľa slov Kulagina prelomiť situáciu v tejto krajine: „Dosiahlo sa zmenšenie územia ovládaného teroristami.

Náš aktívny podiel v protiteroristickom boji prispel k prijatiu viacerých dôležitých rezolúcií BR OSN, ktorých účelom je znemožniť financovanie terorizmu,“ argumentoval tlačový atašé. Pripomenul pomoc Moskvy pri vzniku medzinárodnej podpornej skupiny pre Sýriu a začiatku tzv. viedenského procesu.

Kulagin zdôraznil, že vzdušné útoky a bombardovanie Ruskej federácie v Sýrii sú zamerané výlučne na pozície teroristov. Odmietol špekulácie o súvislostiach medzi ruskou vojenskou operáciou v Sýrii a vyvolávaním ďalších migračných vĺn. „Migračná kríza sa začala ešte predtým, než sa začali aktivity ruského letectva,“ povedal. Dodal, že ľudia začali z blízkovýchodného regiónu a Sýrie odchádzať do iných a európskych krajín v prvom rade v dôsledku činností teroristov.

Nájdenie a rozuzlenie najzložitejších problémov v Sýrii je však podľa neho možné len v prípade opretia sa o medzinárodné právo a pri rešpektovaní kultúrnej a civilizačnej rozmanitosti moderného sveta, ako aj práva národov na sebaurčenie.

Dosiahnutie Minských dohôd vlani vo februári považuje Moskva za veľký úspech vlaňajška. „V ďalšom období sa budeme usilovať o urovnanie konfliktu na Ukrajine na základe vykonávania záväzkov obsiahnutých v tomto balíku opatrení,“ priblížil Kulagin priority Ruska v súvislosti so situáciou na východe Ukrajiny pre rok 2016.

Upozornil však, že dosiaľ sa stále nepodarilo splniť všetky dohody. Podľa neho ide „najmä o tie, ktoré sa vzťahujú na povinnosti Kyjeva nadviazať priamy dialóg s Doneckom a Luhanskom s cieľom vyriešenia politických aspektov ukrajinskej krízy„. Kulagin v tejto záležitosti pripomenul, že Moskva trvá na striktnom vykonávaní dohôd z Minska.

Ostávame prívržencami mierového riešenia vnútornej ukrajinskej krízy,“ doplnil Kulagin, pričom nevylúčil budúce rokovania v tzv. normandskom formáte.

Súčasná situácia medzi Ruskom a EÚ vznikla podľa Kulagina v prvom rade v dôsledku aktivít zo strany únie. Pripomenul, že Moskva je pripravená na úzku a konštruktívnu spoluprácu so svojimi západnými partnermi vrátane Európy a USA. „Sme otvorení pre dialóg a rozširovanie vzťahov„, musí sa tak však diať okrem iného na „rovnoprávnom a vzájomne výhodnom základe“, dodal.

Kulagin na záver zdôraznil, že Moskva si „váži priateľskú a vzájomne rešpektujúcu povahu rusko-slovenských vzťahov a obojstrannú snahu o ich ďalší rozvoj„.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia